Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1938 postów 2 komentarze

Blog Janusza Korwin-Mikke

Janusz Korwin-Mikke - Blog Janusza Korwin-Mikke

Tuaregowie wywalczyli niepodległość?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Po Sudanie brytyjskim rozpada się Sudan francuski. Tuaregowie doszli do porozumienia z islamistami – i ogłosili powstanie Azawadu. Unia Afrykańska jest, oczywiście, przeciwna...

Dlaczego UA jest przeciwna powstawaniu nowych państw? Z oczywistego powodu:

UA nie reprezentuje Afryki, lecz jest związkiem państw – a państwa nie będą popierały rozbijania państw, bo to zły przykład.

Azawad to północ Mali: bardzo biedny saharyjski kraj. Choć trzy razy większy od Polski liczy 2,5 mln ludzi – głównie Tuaregów i Maurów. Siły zbrojne Tuaregów to 3000 ludzi. Nazywają się MNLA – i są to z reguły byli najemnicy śp.Muammara Kadafiego.

Drugim potężnym ugrupowaniem są „Obrońcy Wiary” (Ansar Dine) – 300 bojowników! Ansar Dine chcieli zdobyć władzę w całym Mali i ogłosić tam szariat – ostatecznie podobno zawarli porozumienie z Tuaregami (szef Ansar Dina jest Tuaregiem) i zgodzili się na niepodległość Azawadu – w zamian za zgodę MNLA (który ma w godle Czerwona Gwiazdę!) na to, by Azawad był państwem islamskim.

JE Dioncounda Traoré, prezydent Mali, poprosił Unię Afrykańską o 3000 żołnierzy, by pokonać MNLA i ponownie przyłączyc Azawad do Mali.

Będziemy kibicować tej rozgrywce.

http://www.mnlamov.net/actualites.html

=====

 

Przypominam: 7-X o 12.45 (o 11.30 msza) demonstrujemy w Warszawie – by uczcić rocznicę ogłoszenia suwerenności Królestwa Polskiego w 1918 roku. Zapraszamy wszystkich konserwatystów, wolnościowców, prawicę narodową i prawicowych liberałów.

Dziś o 20.00 jak zwykle: video-chat.

KOMENTARZE

 • Uwaga na temat marszu.
  tak się zastanawiam, jak będzie wyglądać 11.11 tego roku? władza przepchnęła ustawę o zgromadzeniach, która zabrania organizowania dwóch konfrontacyjnych manifestacji. Prezydent coś przebąkiwał o "swoim" marszu tego dnia. Marsz 11.11 będzie uznany jako konfrontacyjny do prezydenckiego. Decyduje zasada- kto pierwszy zgłosi się w Magistracie to maszeruje, czy jak? no i co z lewackimi tęczowymi blokadami? Będzie gorąco, jeżeli np p. Hania zdecyduje niedopuścić do Marszu Narodowców.
 • @prawi co wiec 08:15:59
  Dlatego jak pisałem KNP nie powinno uczestniczyć w tej szopce bo tylko spadnie jej prestiż. Jakie wydarzenie taka i rocznica. KNP nie powinna czcić dojścia do władzy socjalisty (tfu). A tamci? Wart pałac paca i pac pałaca. To tak jak potyczki pis - po. Takie parademnostracje.
 • @bob marlej 11:46:42
  Panie Bobie,

  Trochę mnie razi w oczy, gdy ktoś zdrabnia imię Janusz, jako Jasiek. Pomijam już fakt, że poprawną formą gramatyczną, byłoby raczej: "Komu kibicujesz Jaśku". Jeszcze nie przeszliśmy na angielskie nieodmienne formy rzeczowników.

  Skoro już rozróżniamy Jan i (wedle otchłani internetu: pochodzenia węgierskiego) Janusz, to byłoby wskazane, by starać się te imiona rozróżniać także w zdrobnieniach. Może bardziej pasuje Januszek?

  Pozostaje osobnym pytaniem, czy Pana zdrabnianie, ma w Pana zamierzeniu lekceważący stosunek (niestety w takiej sytuacji byłby Pan po prostu chamem), czy też zna Pan osobiście pana Janusza, tak dobrze, że na taki pseudonim we wzajemnych relacjach, może sobie Pan pozwolić. Jeśli jednak pozostaje Pan niezauważonym przez pana Janusza, zdesperowanym komentatorem, to może warto spróbować wznieść się na wyżyny dobrego wychowania i zwracać się z minimalnym chociażby szacunkiem?

  pozdrawiam,
 • Tuaregowie wywalczyli niepodległość?
  Istotnie,to wazny temat,ktorym zainteresowany jest kazdy Polak:)
  Kiedy pan napisze o Wodaabe? Polacy nie moga sie doczekac!
 • @wrzask 12:08:42
  Podziwiam twoją taktowność, ale gość śpi w oborze i zupełnie nie rozumie niuansów, które mu zapodałeś.
 • @Paweł Tonderski 12:21:21
  Znowu mi wchodzisz w drogę tymi swoimi mądrościami jak dla przykładu:

  "naszą Ojczyznę, które nie była wtedy jeszcze uznawana przez nikogo na świecie jako samoistny twór Państwowy i polityczny"

  Mojej Ojczyzny, Polski, nikt nie musi uznawać - nawet na całym świecie - ale chciałbym aby się jej wszyscy bali. Jak Rosji. To jest moje marzenie, poniał? No to
  Szczęść Boże
 • @wrzask 12:08:42
  podzielam gramatyczną część komentarza,

  ale poslużnie się zdrobnieniem odczytuję jako wypowiedź w sytylu Pana Janusza.
 • Upr dołącza się do wycia bolszewii
  http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/upr-owi_blizej_do_pis_niz_do_korwina_23979

  Policzmy, kto został? ..... praktycznie nikt. Czyli jest dobrze. Demonokraci szczekają, karawana jedzie dalej
 • @Paweł Tonderski 12:21:21
  ... zapomniałem dodać, że gdyby nasze państwo zostało zorganizowane tak jak to przedstawiała Unia Polityki Realnej na początku lat 90, z konstytucją p. St. Michalkiewicza to już dzisiaj Europa by się nas bała a Rosja nas szanowała.

  Laudetur Iesus Christus et Maria semper Virgo
 • @panMarek 12:31:26
  Nie musi? Musi, (chociaż nie jesteśmy na Rusi, która dzisiejszym Polakom zupełnie niesłusznie kojarzy się z Rosją), legaliści powinni o tym wiedzieć najlepiej, tak jak i monarchiści, bez tego ta cała wasza monarchia, tak jak i legalizm są warte funta kłaków. :)

  A po co niby odbyły się rozmowy w Paryżu, na które przybyli Polacy reprezentowani przez Dmowskiego i Paderewskiego, nazwane Traktatem Paryskim albo Wersalskim?

  No chyba, że władza rady regencyjnej pochodziła od samego Boga?

  Kto ją niby ustanowił, kto ją stworzył, kto ją wybrał?

  p.s.

  Już pan da spokój, już pan wie, gdzie mieszkała "gołota"?

  Pan też legalista, monarchista, konserwatysta i liberał w jednej osobie?
 • @panMarek 12:31:26
  Skąd pan wytrzasnął tego P. Tonderskiego z 12:21:21? Ciężko się połapać w tym systemie wpisów z rozrzuconymi na mile odpowiedziami a tu nowe wyzwanie: odpowiedź na nieistniejący wpis.
 • @Paweł Tonderski 12:32:22
  Ano Rada Regencyjna oddała władzę socjaliście Piłsudskiemu bo to był nasz sukinsyn. Wówczas w Jewropie były takie rewolucyjne nastroje p. Tonderski że i na polskich terenach mógł się trafić Bela Kuhn o ile wcześniej Róża z Karolem by nam tutaj Pałacu Zimowego nie urządzili.
 • @antares 12:46:39
  Antaras musi pan pomóc panuMarkowi, bo się gubi biedaczyna w zeznaniach. My tutaj dyskutujemy o przypomnieniu Korwina. Przypomnienia zakolorowane na różowo. :)

  A tak poza tym, to Tuaregowie interesują mnie tyle, co zeszłoroczny śnieg. To jest tak samo absurdalny temat dla Polski i Polaków, jak liberalizm gospodarczy, który jest przykrywką monopoli, zmów cenowych i gromadzenia kapitału w jednym ręku.
 • @interesariusz z PL 12:33:19
  To co pan interesariuszu podziela i uważa - może być przedmiotem dociekań psychiatry. Niechlujnie napisany tekst świadczy, że mało pan czytał. Nawet idiota czytający jedną książkę na tydzień, nawet gdy w szkołach mu nie szło - byków nie robi. Startuje pan na prezydenta czy na premiera?
 • @antares 12:56:06
  To czym konkretnie w takim razie różni się 11 listopada od 7 października, jeżeli ten i ten dzień jest datą w zasadzie tym samym, inaczej doprowadziło to do tego samego, w której oddano władzę nad Polską temu samemu człowiekowi - Piłsudskiemu?

  Najpierw ogłoszono niepodległość Polski, aby po tym i tak oddać władzę na Polską Piłsudskiemu. Czy to nie jest to samo? A w tym samym czasie w Polsce już funkcjonowały przynajmniej trzy rządy tymczasowe. :)

  Ogłaszam w dniu dzisiejszym, Niepodległość Polski, od dzisiaj, ja i jeszcze kilku innych Polaków ogłasza się za Radę Regencyjną, której nikt nie wybrał, aby potem oddać władzę nad Polską socjaliście i bandycie spod Bezdan?

  Kolejny absurd, tak i ten wasz cały liberalizm gospodarczy. :0 No ale taki jest Korwin i jego polityka,
 • ?
  Komu rada regencyjna złożona z podanych naszym zaborcom, oddała swoją władzę nad Polską? Naszą Ojczyznę, która nie była jeszcze wtedy uznawana przez nikogo na świecie, jako samoistny twór Państwowy i polityczny, w dniu, w którym liberałowie od Korwina będą niebawem maszerować w sile 200 - 300 osób?

  Jaką pewność dajecie Korwiniści, że na waszym wiecu partyjnym nie dojdzie do prowokacji ze strony Hanki i Komorowskiego?

  p.s.

  Przepraszam, że się nie odniosłem do głównego tekstu, ale bardzo mnie ciekawi, jak to pojmujecie, iż uważacie za dzień odzyskania niepodległości przez Polskę, datę w której rada regencyjną ogłosiła Niepodległość KORONY Polskiej, której konsekwencją ich poczynania było oddanie w dniu 11 listopada i tak władzy Piłsudskiemu?

  Który nie był zwolennikiem hierarchii jakiejkolwiek tylko republiki konstytucyjnej, której przecież monarchiści się brzydzą? Jak to możliwe, że ludzie zwolennicy hierarchii dziedzicznej i króla są jednocześnie zwolennikami socjalisty i republiki?

  Republika hierarchiczna, tak jak liberał konserwatywny albo umiarkowany konserwatysta. :))))))))))))))))))))))))
 • @Marek.Lipski 12:35:26
  Gdyby pan panie Lipski jako ojciec dzieciom, zaszedł do piekarza by kupić bochenek chleba i gdyby piekarz położył przed panem dwa identyczne bochenki do wyboru - jeden za dwa a drugi za cztery złote - to który by pan wybrał? Piekarz wyjaśnił panu iż różnica w cenie wynika stąd że ten tańszy piecze u niego kawaler a ten droższy pracownik żonaty i dzieciaty któremu on (piekarz) zmuszony jest płacić "rodzinne". Ruch KNP nie krzewi socjalizmu panie Marku. Niech się pan wybierze z Bufetową.
 • @Skanderbeg 13:12:35
  Mnie tylko ciekawi, że ta sama rada i tak na końcu oddała władzę Piłsudskiemu, a przecież podobno, z tym Korwiniści już nie mogą się pogodzić.

  Przecież to było powodem tego, że oni nie chcą maszerować w dniu 11 listopada. Pomijając już to, że oni uważają za swoim guru ONR-owców i MW za socjalistów narodowych. :))))))
 • @Paweł Tonderski 12:55:20
  panMarek radzi sobie dobrze bez niczyjej pomocy. Zapytałem Go skąd wytrzasnął pański wpis (12:21:21). Skoro pan już się odezwał to mógłby pan wskazać mi wyjaśnienie zagadki. Nie mieszaj pan przy okazji liberalizmu gospodarczego z Tuaregami bo wszystko się panu pomiesza do reszty.
 • @antares 13:26:47
  Usunąłem wcześniejszy, bo stwierdziłem, że tam jest kilka błędów, ja nie mam ludzi od tego, aby za mnie pisali moje wpisy na blogach, tak jak szanowny król Polski Korwin I Wspaniały od liberalizmu. :)
 • @antares 13:26:47
  Pana podopieczni Korwiniści nie takie numery czynią na swoich blogach, tam znikają wszystkie komentarze. :)
 • @Paweł Tonderski 13:04:16
  Jesteś pan p. Tonderski sakramencki bałaganiarz i kierownik zamieszania! Wcina mi się pan z pytaniami wskazującymi iż dotyczą mojego wpisu z 12:56:06 - który adresowałem do p. interesariusza (kandydata na prezydenta) i ni stąd ni z owąd bandytę z Bezdan do nosa mi wtyka! Nie uchodzi! Nie uchodzi! Niech się pan choć troszkę ogarnie!
 • @Skanderbeg 13:35:46
  panie Skanderbeg, myli się pan są filmiki pana Korwina, w których pan Korwin wyraźnie mówi, że ONR i MW to narodowi socjaliści, inaczej naziści. :)

  Pisał tak też o węgierskich narodowcach z Jobbika. :) Po tym sygnale jego ludzie zaczęli po nim powtarzać te same głupoty. :)
 • @Paweł Tonderski 13:15:32
  "jak to pojmujecie, iż uważacie za dzień odzyskania niepodległości przez Polskę, datę w której rada regencyjną ogłosiła Niepodległość KORONY Polskiej, której konsekwencją ich poczynania było oddanie w dniu 11 listopada"

  Czci się tylko tą chwilę jako symbol. Twoje podłe nazewnictwo świadczy o twojej nieprawości myślowej. Ogłoszenie czyli proklamacja i użycie słowa konsekwencja. Proklamacja czyli przyjęcie idei nie ma nic wspólnego ze złą konsekwencją. Konsekwencja to nieprawa decyzja ludzi posiadających władzę. Ty w nieprawy sposób wyprowadziłeś prostą zależność: z przyjęcia prawości wynika konsekwencja nieprawości (mniejsze zło). Czy nauczyłeś się tego na moskiewskich uniwersytetach?
 • @antares 13:37:18
  Postaram się, przepraszam w takim razie za zamieszanie. :)
 • @Paweł Tonderski 13:34:20
  Czyli kompromituje się pan osobiście! Tak trzymać p. Tonderski. Kto nie ma złota i miedzi - płaci tym na czym siedzi.
 • @Paweł Tonderski 13:34:20
  O! nawet nie zauważyłem, że jest taka możliwość że autor może kasować swoje dyrdymały. Dlaczego więc skasował pan tylko jeden?
 • @antares 13:41:14
  He, he, za to pana lubię, poważnie. :)
 • @Phill 13:39:01
  Mniejsze zło w dzisiejszej Polsce, to też PiS, a mniejsze zło pozostanie zawsze i tak złem.
 • Nie ma się z czego cieszyć !
  Przyjdzie do rządu taki ich tusek i zabierze im wolność pod auspicjami MFW i BŚ.
 • Phill 16.09.2012 09:55:55
  HEJ SEKTA,Wy juz w glupocie przescigacie samych siebie  Dlatego jak pisałem KNP nie powinno uczestniczyć w tej szopce bo tylko spadnie jej prestiż. Jakie wydarzenie taka i rocznica. KNP nie powinna czcić dojścia do władzy socjalisty (tfu). A tamci? Wart pałac paca i pac pałaca. To tak jak potyczki pis - po. Takie parademnostracje.


  Komu spadnie prestiz?????Czy moze komus cos spasc czego niema???
  No a przeciez wasz GURU jak do tej pory podlaczal sie do kazdej mozliwej manifestacji!!!!Nawet robotniczych!!!!Wy juz w tej ubeckiej propagandzie zopelnie zidiocieliscie

  korwin pisze o tuaregach i to z wykrzyknikiem ze jest ich 3000.A ile was sekciarzy jest????500????na narod 40milionowy?No i zobaczycie to wasze poparcie ile ludzi przyjdzie na wasza pikieta a ile przyjdzie 11listopada.No i nie przeinaczaj faktow palancie bo to korwina pogonili wolnosciowcy
 • "UA nie reprezentuje Afryki, lecz jest związkiem państw"
  UA jest jak UE promasońskim związkiem sił new world order, bandy które ludzie powinni pogonić najlepiej poza Ziemię.

  Nikomu specjalnie nie kibicuję, ale już najmniej siłom wspieranym z zewnątrz. Tak małe oddziałki na wielbłądach zostaną pokonane przez byle zewnętrzną interwencję, w tym korporacyjne armie najemników. Na pewno mają tam jakieś bogactwa naturalne... ostatecznie sama ziemia, piasek nasłoneczniony, wszystko ma wartość co jest realne. Szybko te biliony dolarów, euro przestaną być uznawane za pieniądz, strasznie jestem cięty na wymienialne waluty. To jest okradanie innych narodów, państw, w tym Polski, Polaków.

  Regularne wojska "unijne" nie pokonają ostatecznie takich bojowników, krew będzie tam lała, zawsze się lała, nic nowego. Żal cywilów, takich prawdziwych cywilów, kobiet, dzieci, staruszków, chorych itd
 • @mambatyodtaty 14:21:56
  szanowny Panie.
  @widziane z BUSA tyle zaobserwuje , jak wychyli łebek przez okno, albo wieczorami w podrzędnych motelach. Interesuje Pana taka relacja? wątpię.
 • @widziane z USA 14:13:03
  "Komu spadnie prestiz????? Czy moze komus cos spasc czego niema???"
  Spokojnie, klopowy może iść w każdym marszu, jeszcze go pochwalą, że skumał o co demonstrantom chodziło

  "A ile was sekciarzy jest????500????"
  Czy wam sraczowy kazali się głębiej rozeznać w kadrach? Czy planujecie zarzucić nas ulotkami na papierze toaletowym?

  "No i zobaczycie to wasze poparcie ile ludzi przyjdzie na wasza pikieta a ile przyjdzie 11listopada."
  Nie zapomnijcie sraczowy pomachać ronsią do kamery te- fał- njebów. Dla niepoznaki dostajecie pozwolenie na spalenie 2 wozów polsatu i tvn-u dla wzmocnienia wrażenia.
 • @Marek Kajdas 14:49:13
  "UA jest jak UE promasońskim związkiem sił new world order, bandy które ludzie powinni pogonić najlepiej poza Ziemię."

  po żydofobach typu Nikander, Tonderski widzę kolejnego tym razem masonoNWOfoba w kolejce do specjalisty.Ludzie, leczcie swoje lęki , ale nie publicznie!!!
 • @Skanderbeg 15:13:10
  Koniunkturalizm czyli polityka. Zakrzywione noże pod pazuchą zawsze gotowe, czekają tylko na dogodny moment, vide Egipt
 • Phill 16.09.2012 15:19:02
  Tobie sie juz pomieszalo od tej propagandy zupelnie w glowie.To nie ja latam do tvenow czy superstacji komuszych tylko twoj GURU wodz szczepu srajacy byk i oglupia juz ktores pokolenie z kolei.Ile czubow jeszcze musi zbalamocic zebyscie przejrzeli na oczy.Ja nie jestem przeciw jakiejkolwiek parti nawet przeciw KNP ale jestem przeciw dokladnie temu szarlatanowi za ktorego juz ktores pokolenie z kolei przeprasza.


  ILEZ JESZCZE MOZNA SIE DAWAC OGLUPIAC.?????????????????
  Ale jak widac czobow nie brakuje.Wiec zycze ci powo9dzenia i skontaktowania sie z psychiatra bo to jest uleczalne i napewno sie wyleczysz,tylko pytanie jest kiedy to nastapi a z lekarzem szybciej
 • @widziane z USA 14:13:03
  Tyś klopowy z USA uparty nad podziw. Wystawiasz co raz łeb z muszli a klapa sedesowa w łeb cię wali wertykalnie i to tak skutecznie, że już można na twojej plaskatej rozczochranej ciupać w karty a wkrótce i w pingla sie pogra. Na następnej paraolimpiadzie będziesz robił za arenę. Uszy tylko ci wykręcimy o 90 st. aby służyły jako Tojtoje.
 • antares 16.09.2012 16:17:17
  nawet nie wiesz jak mi schlebiasz!!!

  Bo co CZUB SEKCIARSKI moze madrego napisac??To tylko potwierdza moje teorie ze mamy do czynienia z SEKTA IDIOTOW
 • @Admin
  Czy ten kabotyn i ekonomiczny idiota JKM musi tu być dalej promowany?
 • nikander 16.09.2012 16:31:06
  hehehehe dobre sobie.Przeciez to ich pupilek.To chyba nie masz pojecia po co ten portalik powstal
 • @widziane z USA 16:46:09
  Jedyne co mogę zrobić to powiedziec co o tym myślę: http://nikander.nowyekran.pl/post/74203,wolny-rynek-stechlizna-zydowskiego-sklepiku
 • Janusz co z tym.......
  Janusz co z tym nożem który miałeś wbity w brzuch?
  a później wyciągnołeś go i wbiłeś go sobie dwa razy w plecy
  co próbowałeś przez to osiągnąć ?
 • Marek.Lipski 16.09.2012 17:16:29
  panie Marku - te tumany nie sa wstanie pojac prostych rzeczy a pan wymagasz od nich aby pojeli co to oznacza dla gospodarki lecznictwo
 • HEJ SEKTA!!!!!!!
  Modlitewniki korwinowe w rekach trzymacie???Musicie byc gotowi bo mesjasz zaraz bedzie na video-czacie wiec juz odmawiac zdrowaski w oczekiwaniu na mesjasza.

  SEKCIARZE a powiedzcie mi ile dzieci juz zbalamucilisce??Czy prowadzicie jakies statystyki?
 • I oto w taki sposób Korwin Oparę wyruchał.
  Miał być to portal spod znaku "Bóg Honor Ojczyzna" jest tylko:
  - bóg nie ten,
  - honor nie ten,
  - ojczyzna nie ta.
  Portal już w ubrany w jarmułki.
 • @Marek.Lipski 17:16:29
  Ja bardzo przepraszam panie Marek Lipski - ale dostał pan jakiś pieronowy schlag w łepetynę albo pan zeżarł opakowanie trutki na krety. Lepiej zastanów się pan gdzie nie ma socjalizmu. To że wymienione kraje są bogatsze od Polski oznacza tylko, że tam kiedyś był kapitalizm i tamtejsi się wzbogacili. Na pytanie pan nie odpowiedział a pański biały wiersz jak zwykle biały wiersz. Do dupy. Niepokoją mnie te dzieci które panu mysli oblazły. Pan w szoku poporodowym?
 • @Phill 15:19:02
  W ramach rewanżu za linki - link do Lisa http://youtu.be/MTwRCa0sYhM
 • @nikander 17:58:47
  Nikander. Z tymi Żydami to jak z pająkami. Są na całym świecie, bywają dokuczliwe, niekiedy śmiertelnie jadowite. Pamiętaj jednak ,że Twoją żydofobię , podobne jak arachnofobię można leczyć. Zacznij jak najprędzej.
 • @wysrane z USA 17:35:25
  Aż strach sraczowy, jak wprowadzą te innowacje na masową skalę. Co wy sraczowy zrobicie. Czy już zajęliście kolejkę po zasiłek? A o paleniu wysuszonych petów z kibla w lufce to w ogóle zapomnijcie.
  http://www.youtube.com/watch?v=Us5MMi_rguA
 • @Phill 19:08:22
  Będzie to było co w 45! Przyjdzie sołdat śledzie płukać a one mu pójdą z wodą. I klopowy z USA na ów czas bileter - nałapie po ryju.
 • @Phill 19:08:22
  Wy tu zarty,a niemiecka n-tv emituje film o przygotowaniach do 3 wojny swiatowej.Pokazywany byl Berlin i 23 schrony przeciwatomowe.
  W polskich mediach cisza jeszcze.
 • Phill 16.09.2012 19:08:22
  sluchaj TLUKU sekciarski to ty zostales wysrany spod korwinowego ogona i udajesz ze myslisz samodzielnie a jestes tylko tlukiem do tluczenia.

  Napisz lepiej ile dzieci zescie zbajerowali na te wasze glupoty ile dzieci omamiliscie.Ilu dzieciom chcecie zabrac ich dziecinstwo i ilu mlodziezy wbiliscie do glow te wasze idiotyzmy.Powiedz prawdziwku z koziej wolki
 • @widziane z USA 19:36:45
  ".... ile dzieci zescie zbajerowali ..... ile dzieci omamiliscie.Ilu dzieciom chcecie zabrac ich dziecinstwo.."

  Słuchajcie sraczowy. To ciągłe bredzenie o dzieciach jest u was podejrzane. Uważajcie bo w normalnym państwie jeśli ktoś mówi, że kocha bardziej dzieci niż ich rodzice to pedofil jest, a u nas nie ma że przebacz. Tusk takim serfuje chemiczne wytrzebienie.
 • @widziane z USA 19:36:45
  Jak tam korwinojebie sekciarski w Stanach? Mocno wieje? Na żebry chodzisz jak zwykle? Rzucą centa? Starczy na łącze? Dawno Cię nie było trollu :) Poużywaj sobie babolu, dzięki Twoim sekciarskim dyrdymałom ładuję baterie. Dawaj dawaj :)
 • @nikander 17:58:47
  Mam wrażenie, że próbujesz na siłę uruchomic jakąś samosprawdzającą się przepowiednię. Być może zupełnie inny portal otwierasz niż NE. Tymczasem pamietaj o tym, że o nikim słowa tak nie świadczą jak o autorze.

  Z pozdrowieniami
 • @nikander 17:58:47
  "Portal już w ubrany w jarmułki."

  Jeszcze nie póki tacy jak ja tutaj są, od koszeru jest m.in PiS i ich media, zwłaszcza imperium GP. Poza tym w sposób specyficzny szuka Pan wsparcia dla naszych wspólnych (częściowo) idei., mocno niszcząc szanse na ich realizację. Może nieco subtelniej w języku? To teraz dość że my na NE ze wsi (w moim przypadku się go zgadza, gmina wiejska), to jeszcze scyzorykiem chrzczeni? Zgroza :) Łazarzu zapal tedy chanukę w oknie redakcji i pokaż się w oknie w odpowiednim nakryciu pobożnie się kiwając, byle nie od napoju z Czech ;)

  Musimy się wzajemnie nieco upominać w tej materii, bo nerwy nas ponoszą, emocje. Nie przyda się Pan Polsce z łatką wulgarnego oszołoma pałującego nawet sojuszników, czy w miarę neutralne strony.

  I chyba jest Pan ostatnim który by mógł tu używać argumentu religii, Boga. Jednak NE jest w miarę otwarty dla chrześcijan i chwała Bogu, bo już by nas tu nie było od dawna.
 • @prawi co wiec 15:21:36
  Nie odsyłaj użytkowników znanych ze swoich prawdziwych nazwisk na NE do psychuszki, bo zarobisz bana w try miga, a przynajmniej ostrzeżenie, a później bana. Wystarczy że napiszę do admina i masz to jak w banku, tedy miarkuj się z tymi metodami BOLSZEWICKIMI, tudzież agentury sieciowej w nowym wydaniu. Co to za zwyczaje? Brakło argumentów? Kochasz żydostwo i szanujesz masonów? No cóż. I kto tu ma problem.
 • @Łażący Łazarz 20:16:21
  Łazarzu.
  Ja rozumiem biznes. Jeśli JKM płaci za ogłoszenia o swoich sabatach to - biznes jest biznes i pecuniam non olet. Jeśli jednak jest to linia programowa NE to muszę trochę pomyśleć.
 • @syriusz 18:12:12
  //Co to jest???
  Zostałem dziś w Krakowie zaczepiony i poczęstowany wodą mineralną z informacją, aby wejść na stronę http://www.jestem.net.pl/
  Wchodzę i .... ????//

  To reklama wody mineralnej ''Jestem''.
 • Jak Korwin mami ludzi
  http://www.youtube.com/watch?v=pvn_ZPhTuTY
 • pawel-and 16.09.2012 19:52:50
  Jak tam korwinojebie sekciarski w Stanach?


  Wyluzuj troche chlopie,to nawet ja nie ublizam korwinowi tak jak ty mu ublizyles.Co za SEKTA czubow zeby wlasnemu GURU ublizac i to jeszcze jak ze go ktos tam cos tam i to w dziure.A fe brzydki sekciarzu
 • @nikander 17:58:47
  Łażący Łazarz ma rację. Uważam, że jesteś typowym pyszałkowatym cwaniaczkiem, który próbuje nakłonić do swoich nazistowskich poglądów resztę blogerów oraz czytelników.
 • @widziane z USA 20:56:11
  Do połowy pełna korwinojebie. Śmielej, nie hamuj się :)
 • @pawel-and 21:00:35
  Mylisz się. Ja chcę odwieźć młodych ludzi od niebezpiecznej sekty.
 • @nikander 21:10:15
  Pisząc im "SPIERDALAJCIE STĄD"? Raczej nie życzę powodzenia. Brakuje Ci człowieku umiarkowania, ogłady i wychowania. Puki nie zmienisz swojego tonu, przynajmniej ja, nie nie mam zamiaru Ciebie traktować poważnie, tak samo "widziane z USA" albo "ORKSa" Coś tam czytałem u Ciebie na blogu ale nie mam zamiaru tego komentować. Zachowujesz się czasami jak cham i prostak. Nie wiem czy masz tyle lat na ile wyglądasz na zdjęciu, jeśli tak to przepraszam bardzo ale jesteś jedynym starszym ode mnie człowiekiem, którego nie mam zamiaru darzyć szacunkiem. Każdy z nas zasługuje na tyle, ile od siebie daje. Wszystko w temacie.
 • @Marek Kajdas 20:34:16
  Szanowny Panie. To,że żydzi i masoni sobie istnieją i coś tam knują , to ja wiem. To czy istnieje jakieś NWO, to tego nie wiem, ale poszlaki pewne zauważam. To ,że jest Pan masonoNWOfobem to jest dla mnie oczywiste. To coś , co Pana prześladuje, każe w każdym komentarzu zawrzeć te frazy. Podobno na różnego rodzaju fobie cierpi 99 % ludzi.Ale nie wszyscy mają to stadium, co Pan.
 • @nikander 17:58:47
  Mógłbyś na spokojnie wyłożyć swoje racje? Co masz do liberalizmu i co proponujesz w zamian?
 • @Metzgerwein 21:51:23
  To przeciwko:
  http://nikander.nowyekran.pl/post/74203,wolny-rynek-stechlizna-zydowskiego-sklepiku
  To man na usprawiedliwienie:
  https://dl.dropbox.com/u/75370509/Filary%20pa%C5%84stwowo%C5%9Bci%20naszajA4.pdf

  Trochę przydługie na tę porę dnia, ale polecam.

  Pozdrawiam
 • @nikander 22:00:04
  Jutro poczytam
  pozdrawiam.
 • @circ 20:52:12
  Piękne i mądre słowa. Niektórych zdań uczę się na pamięć.

  Pozdrawiam
 • @Pięćdziesiąt Patyków 22:04:48
  Ten się śmieje... cierpliwości.

  Tamto postanowiłem kapać Mephistofelesowi jedno po drugim na skrzynkę prywatną, razem ze źródłami itd. Apeluję również do naszych przedstawicieli na świecie - niech zostaną, proszę, naszymi korespondentami, którzy opiszą rzecz w szczegółach. Przy czym nie chcę wracać do Hameryki w XIX w., tylko skupić się na w miarę współczesnych rozwiązaniach. Niektóre to epizody np. Z Belgii między 1992 a 1994 albo coś tam z dzielnicy Londynu z 2009. Faktem jest, że wszędzie działało.
 • @nikander 22:05:02
  Ucz się ucz. Metoda na jehowca dość skuteczna acz dla dyskutantów IQ≤ 70
 • @circ 20:52:12
  Nie znając wypowiedzi do której odnosi się ks. prof. Guz być może popełniam błąd ale odnoszę wrażenie iż jak na profesora to ksiądz nawija jak Piekarski na mękach. Zabiera głos w temacie na którym nie zna się na tyle by zapytać jaki liberalizm i jaki konserwatyzm. Tyle już zmian w nazewnictwie wprowadzili socjaliści, że głowa boli. Tymczasem profesor wali z ambony że liberalizm nie może istnieć z konserwatyzmem. Liberalizm w gospodarowaniu konserwatyzm w moralności (obyczajach). O tym mówi prawicowiec. Z wypowiedzi księdza Guzka wynika, że sam ksiądz profesor jest liberałem w obyczajach i tylko sobie biedaczysko z tego sprawy nie zdaje. Powiada że sprawiedliwie Amerykanie rozliczyli Niemców w Norymberdze. Powinien jako profesor wiedzieć, że proces norymberski był bezprawny a był tylko rozgrywką polityczną z tuszowaniem swoich win przez oskarżycieli i sędziów. To że profesor nie wie iż Norymberga złamała zasadę że "prawo nie działa wstecz" mocno go kompromituje. Dla kłótliwych przypominam sprawę Katynia o którą to Ruskie oskarżały Niemców. Alianci wiedzieli że zrobili to Ruskie i Niemcom tego zarzutu nie postawiono ale i Ruskich nie tknięto. "Wy nie ruszacie naszych, my nie ruszamy waszych" - jak w III RP. Jak na księdza Polaka to profesor Guz się skompromitował tym wystąpieniem. Poza tym mówi manierycznie. Trochę podobnie do Gomułki.
 • @circ 20:52:12 "Jak Korwin mami ludzi"
  Ks. prof. Guz niestety nie odróżnia "konserwatywnego liberalizmu" od "liberalnego konserwatyzmu" i jeszcze w to Korwina miesza. Zapewniam, że pomyłka jest większa niż z krzesłem i krzesłem elektrycznym.

  Co to w ogóle za niedorzeczne teksty wypowiada ten Kapłan? Cytuję ze słuchu, np.:

  „sam jestem stwórcą siebie” – kiedy Korwin-Mikke takie głupoty wypowiedział? Nigdy!

  „konserwatyzm nic mi nie mówi” – to, o czym ks. prof. Guz się wypowiada swoim dobrotliwym głosem?

  „odniesienie się do teorii ewolucji – porównanie z Adolfem Hitlerem” – co to za porównanie skoro Korwin zawsze się skłaniał do kreacji i chciał nauczania w szkole a przynajmniej wyboru przez rodzica!

  „w USA dokonano po IIWŚ dokonano ponad 50 mln. aborcji” – a ile w Polsce Ludowej dokonano po 1958 roku? Tego ks. nie wie? Wg mnie więcej.

  Podobnych bzdur i przeinaczeń dawno nie słyszałem Pani „circ”. To nie "Korwin mami ludzi" tylko ks. prof. Guz a Pani rozpowszechnia te niedorzeczności.

  Wstyd!
 • @Marek.Lipski 21:17:18
  Polacy piszą z lewa na prawo. Żydy (Araby) miedzy sobą - na na odwrót. A ty kolego Lipski piszesz z góry na dół. To taka dziwaczna maniera czy przeklejasz i nie chcesz lub nie potrafisz zlikwidować dziwactwa. Ty się nie martw kolego za MOJEGO dziadka ojca, dziecko czy wnuka ! Sam sobie poradzę. Gdyby to były czasy PRL-u może bym i do GW zaglądał ale jakimś cudem w III RP dostęp do papieru toaletowego jest jak na moje potrzeby dobry. Gazeta pl. co bardziej roztropni Polacy wiedzą iż jest to gazeta żydowska dla Polaków. Pustoszy wszelkie rozumy.
 • @antares 12:46:39
  "Skąd pan wytrzasnął tego P. Tonderskiego z 12:21:21? Ciężko się połapać w tym systemie wpisów z rozrzuconymi na mile odpowiedziami a tu nowe wyzwanie: odpowiedź na nieistniejący wpis."

  Kto z chłopem pije ten pod płotem śpi - powiada polskie przysłowie. Ten gostek (Paweł Tonderski) ma w sobie mniej powagi od lumpa. Jak można usuwać swoje komentarze? Po co on się tu wypowiada skoro się wstydzi tego co przed chwilą napisał?

  Niestety ja na to pytanie Panu nie odpowiem.
 • @nikander 22:00:04
  Przeczytałem obydwa teksty Obejrzałem pańską fotkę. Udał się pan mamie. Ładny chłopiec. Zastanawiam się jaka góra musiała panem potelepać aby pan potrafił wypocić taką bardzo śmieszną myszkę. Jest takie powiedzenie : "mowa jest srebrem a milczenie złotem". O pisaniu nie wspomniano ale moim zdaniem gdyby pan tych tekstów nie napisał to miałby pan do czynienia z diamentami.
 • @nikander 22:05:02
  To już do reszty popadniesz pan w obłęd.
 • @antares 23:13:01
  A co? - te teksty gryzą?
 • @panMarek 22:53:51
  No tak jest z tym spaniem jak chłop śpi z chłopem ale przecie z panem kłócić się nie mam o co. Tonderskie , mohery i nikandery są kłótliwe - bo chyba czują że jak się skończy sprawiedliwość społeczna i nie będzie MOPS-ów to będą musieli się wziąć za łopatę. To mnie bawi. Lubię się znęcać. A te dziady sakramenckie nie zdają sobie sprawy z tego że i im byłoby bogaciej.
 • @nikander 23:18:48
  Nie gryzą bo za liche! Kompromitują autora.
 • @nikander 16:31:06
  tak, musi. Aż do SKOŃCZENIA ŚWIATA (lub do momentu, gdy twoje poglądy staną się wolnorynkowe)
 • @antares 23:21:59
  Jeśli zbyt doskwierają Ci zaciśnięte kły na gardle, to mogę chwilę poluzować. To już Wasz koniec.
 • @nikander 22:00:04
  Książki jeszcze nie przeczytałem, odniosę się na razie do wpisu na NE.

  Chcesz zaprzeczyć temu, że nieprzymuszony klient decyduje o alokacji kapitału wybierając to, co mu potrzebne? Tzn. że uważasz ludzi za na tyle nierozsądnych, że będą kupować niepotrzebne?

  Twierdzisz, że nie są wybredni?

  Uważasz, że wolą przepłacać?

  Czy nie zauważyłeś nawet po tak nieznacznej prywatyzacji tylko części gospodarki (głównie handlu), że faktycznie sprzedawcy w tych sprywatyzowanych i nowo powstałych sklepach prywatnych stosują zasadę "klient nasz pan"?

  Obraz człowieka, jaki wyłania się z Twoich wywodów, jest w bardzo mizernej kondycji. Brak Ci wiary w człowieka, w jego wolne wybory i w potencjał, jaki w nim tkwi.

  Liberalizm gospodarczy (kapitalizm) jest tylko częścią szerzej pojętego liberalizmu, tak jak działalność gospodarcza jest tylko częścią działalności człowieka. Dzięki liberalizmowi w polityce KAŻDY pogląd ma większe szanse na rozwój, można mieć poglądy/przyjąć postawę sklepikarza, filantropa, uczciwego fachowca, kaznodziei, działacza sportowego, sportowca, artysty, blogera itd. W liberalizmie każdy z nich ma szansę rozwinąć się najpełniej.
 • @nikander 23:25:54
  Jeśli nie panujesz człowieku z brodą nad swoimi sflaczałymi zwieraczami i walisz takie potężne recepty państwowotwórcze to jakie kły chcesz luzować? Gebisowe? Lepiej je sobie przylep bo wypadną i górna jedynka ci się ukruszy.
 • @Metzgerwein 23:47:30
  Z jednym się zgadzam, z szansą na emigrację.
 • HEJ SEKTA!!!!!!!
  siedze sobie tak i mysle jak to sie wijecie i patrzycie na wlasny koniec wyzywajac juz wszystkich kto choc odrobine ma inne zdanie niz SEKTA.Wijecie sie jak potwor w agoni az mi was zal.
 • @nikander 22:05:02
  "@circ 20:52:12 Piękne i mądre słowa. Niektórych zdań uczę się na pamięć."

  Ale Ty głupi jesteś "nikander". Jedź proszę do Sèvres pod Paryżem - będziesz tam występował jako wzorzec "pały", tam Twoje miejsce.
 • @nikander 22:00:04
  CDN:
  Państwo
  Jak najbardziej konserwatywni liberałowie postulują istnienie silnego państwa. Również po to, aby pilnował w nocy sklepu sklepikarza. Tak jak i Twojego i mojego domu. Lepiej niż teraz, bo teraz państwo zajmuje się tysiącem innych rzeczy (m.in. interwencjonizmem) i dlatego nie ma czasu/środków na wywiązanie się ze swoich podstawowych zadań.

  Organizacja
  Silne państwo powinno zorganizować silne struktury państwowe (wojsko, policję, sądy), dzięki czemu wszyscy pozostali będą mogli bezpiecznie organzować swoje sprawy. Dlaczego dziwi Cię podstawowa zasada handlu "tanio kupić, drogo sprzedać"? Co proponujesz w zamian? "Drogo kupić, tanio sprzedać"? Skąd wziąć różnicę?

  No właśnie: "Po co pozbawiać go go możliwości taniej produkował dla konsumenta?" Może odpowiesz sam na to pytanie? Rozumiem, że uważasz je za retoryczne, czyli uzasadnienie jest dla Ciebie oczywiste. Proszę, podaj je, abym i ja mógł je zweryfikować i ew. za takowe uznać.

  Gospodarka narodowa
  "Klient nie patrzy na narodowość tylko na jakość i cenę." Nie każdy patrzy, ale czy chciałbyś mu tego zabronić? Wprowadzić cła? Czy masz jakieś współczucie dla biednych, których nie stać na za drogie, "narodowe" towary? Czy truskawki z Hiszpani, które zebrali tam pracujący sezonowo studenci z Polski są hiszpańskie czy polskie? A jeśli właściciel tego gospodarstwa jest Polakiem?

  Likwidacja nędzy?
  Lepiej jest nędzy nie pomnażać przez cła, interwencjonizm i zbyt wysokie podatki, niż potem z tą nędzą "walczyć" i musieć ją "likwidować", nie uważasz?

  Zasady moralne?
  Co przez to uważasz? Ja uważam, że są takie zasady moralne (nie zabijaj, nie kradnij, dotrzymuj umów, nie fałszuj, nie oszukuj), które powinny być ujęte w ramy kodeksów karnego i cywilnego i do tego właśnie jest potrzebne państwo.

  Społeczna gospodarka rynkowa?
  "a uchowaj nas panie! Taż to etatyzm, totalitarym, zamordyzm, sosjalizm, komunizm, hitlerym i wszelka inna zaraza" Musisz przyznać, że SGR jest co najmniej mieszanką gospodarki rynkowej i wszystkich wymienionych przez Ciebie elementów. W dodatku w praktyce one zawsze dokonują ekspansji, a element rynkowy zanika.

  Ja myślę, że to jest właśnie przyczyna wewnętrznego rozkładu. Zauważ, że SGR, to jest właśnie to, co nam obecne państwo "funduje". Które składniki chcesz w tej mieszance rozszerzyć te socjalne, czy te rynkowe?
 • @Metzgerwein 00:14:45
  A ja mam taką oto prostą propozycję:

  Niech "nikander" jedzie do Sèvres pod Paryżem - będzie tam występował jako wzorzec "pały". Ot, i wszystko.

  Tak prosta moja propozycja.
 • @nikander 22:00:04 Podsumowanie:
  Uważam, że przypisujesz liberałom poglądy, których sens wypaczasz lub nie do końca rozumiesz i z tak ustawionym przeciwnikiem walczysz.

  Mam w rodzinie również rolników i oni od zawsze byli za liberalizacją, nawet wtedy, gdy obiecywał ją Balcerowicz. Oni sami dostrzegli, że nie dotrzymał on swoich obietnic. Obecnie mają różne "dopłaty" - ochłapy z Unii, ale chętnie by z nich zrezygnowali, gdyby naprawdę mogli robić i produkować, co chcą, a nie mogą.

  Nie boją się konkurencji z rolnikami z Niemiec czy Holandii, ale rząd polski wybrał dopłaty. (Można było wybrać: albo dopłaty i ograniczenia w produkcji, albo brak dopłat, za to bez limitów. Może wybrali pierwszy wariant dlatego, że przy podziale tych pieniędzy też trochę idzie na "rozkurz"?)
 • @panMarek 00:21:42
  Panie Marku. Oni wysyłali nas na Sybir. My nie wysyłajmy ich donikąd. Choć oczywiście Paryż lepszy od Irkucka, ale dopóki nie mamy ich kłów na gardle...:-D
 • Metzgerwein 17.09.2012 00:33:54
  otoz dzis tez rolnicy moga uprawiac cokolwiek chca a doplaty dostaja jezeli sie godza na gre unijna.Nikt nikogo nie przymusza do niczego ale i tego dzis rolnicy sprzedac nie moga co wyprodukuja tak ze nie uprawiajmy populizmu.Doplaty sa tylko dlatego ze rolnicy z uni nie maja zadnych szans z rolnikami z krajow biedniejszych,ot i cala prawda.Jezeli bylby totalny wolny rynek to jakie szanse masz z rolnikiem z Bialorusi ktorego zadawala zysk 200$ z hektara?a przeciez maszyny moze tez sobie kupic na calym swiecie.Czy masz pojecie dlaczego zroznicowano w europie dotacje dla poszczegolnych krajow?Bo w europie jest zroznicowany poziom zycia i tak niemca nie zadowoli to co polaka z prostej przyczyny bo stopa zycie jest duzo wyzsza w niemczech na co pracowali ciezko przez dziesieciolecia i trudno aby sie tak ot bez awantur pogodzili z faktem zrownania.Ja nie mowie o pracy rolnikow ale ciezkiej pracy politykow ktorzy dla tego kraju ciezko pracowali bo tak juz jest ze zawsze madrzejszy ,glupszego wykorzystuje
 • @widziane z USA 02:02:40
  http://www.rolnictwo-agro.pl/534,0,wysokie-grzywny-za-przekroczenie-limitow-produkcji-mleka.html

  http://www.tvr24.pl/wiadomosc-Przekroczenie_limitu_produkcji_mleka_juz_niestraszne_rolnikom-2616.html

  Trudno się odnieść do pozostałej części wpisu, bo trochę to od Sasa do lasa. Tylko to się zgadza, że mądrzejszy głupszego wykorzystuje, a polscy politycy dali sobie w mówić, że to my korzystamy. Niektórzy wierzą, że to jest możliwe, że ktoś może skorzystać, ale w takim systemie nawet formalny beneficjent jest w sytuacji gorszej, niż byłby na wolnym rynku. Korwin to rozumie, reszta, niestety nie
 • @Metzgerwein 00:14:45
  Tak na spokojnie: Nie mam żadnych problemów z dogadywaniem się z wolnorynkową prawicą. Powiem więcej, mam nawet propozycje z ich strony. W stosunku do tych panów, których zaatakowałem mam jedną pretensje. Od kiedy pamiętam ich działalność to ciągle uprawiają "trupi synod" http://nikander.nowyekran.pl/post/74271,st-michalkiewicz-trupiego-synodu-ciag-dalszy Ci panowie wyjątkowo "zakwaszają" glebę naszego dyskursu politycznego. Ludzie dojrzalsi już na ich argumenty uodpornili. Mają jednak fatalny wpływ na młodzież.

  Wolność gospodarcza dobrą rzeczą jest. Jednak fatalną jest rzeczą, gdy to każdy indywidualnie zakreśla granicę tej wolności. To eliminuje z naszego życia dekalog. Jestem zwolennikiem społecznej gospodarki rynkowej w którym to państwo określa gdzie kończy się przedsiębiorczość a zaczyna grabież i zabijanie na raty. Wolność gospodarcza to nie "złota wolność gospodarcza".
 • @Metzgerwein 07:16:03
  na temat WPR poświęciłem jeden z pierwszych wpisów.
  Idiotyzmów w niej bez liku.

  http://podkrakowska.nowyekran.pl/post/31292,wspolna-polityka-rolna

  polecam, szczególnie że celnie opisałem jednego z głównych pasożytów, czyli "beneficjentów WPR" . tj Władysława Serafina. Jeśli ktoś oglądał tą "nibykonferencję" nt. samonagrywających się taśm to wie , jaki to obślizgły gad.
 • Z innej beczki
  Na temat tekstu JKM nie będę się wypowiadać. Ale czytam komentarze pod jego kolejnymi wpisami i nasuwa mi się kilka wniosków.

  1. Poziom kultury społeczeństwa zjechał poniżej dna. Kiedy brakuje argumentów - najlepiej wyciągnąć pałę (czytaj epitety, porównania) i przyłożyć drugiej stronie solidnie.

  2. Nawet jeśli argumenty są - warto je poprzeć pałą.

  3. Kłocić się, kłócić i jeszcze raz kłócić. Na końcu waśni nikt nie pamięta o co poszło, ale ważne jest, że znów można poszaleć.

  Z taką mentalnością nic sensownego ten naród nie zdziała. Dalej będziemy zniewoleni, ale za to okładający się cepami po łbach, bo Piłsudski, bo Wersal, bo Tusk z Rydzykiem.

  Makabreska.
 • Metzgerwein 17.09.2012 07:16:03
  czlowieku ,dlaczego nie mazesz zrozumiec ze wolny rynek to zrownanie wszystkich czyli nie zrownuje sie w gore tylko zawsze w dol.Czyli musialbys dojsc do poziomu Bialorusinow czy Ukraincow ze o biedniejszych nie bede sie wypowiadal bo to juz by byla tragedia.Kazdy kraj ma takich gospodarzy na jakich zasluguje.No i nie moge pojac co ma z tym wspolnego korwin ktory plecie na potrzeby gawiedzi to co chca uslyszec.Nigdy jeszcze nie slyszalem z jego ust jak do takiego stanu dojsc o ktorym mowi tylko same ogolniki.Chocby najpilniejsza sprawa do wszelkich zmian jest wymiar sprawiedliwosci i to w szerokim slowa tego znaczeniu ale on milczy a jak cos powie to znowu ogolniki
 • @nikander 08:22:59
  To coś spłodził w trzech zdaniach : "Wolność gospodarcza dobrą rzeczą jest. Jednak fatalną jest rzeczą, gdy to każdy indywidualnie zakreśla granicę tej wolności. To eliminuje z naszego życia dekalog" - można byłoby napisać bardziej poprawnie stylistycznie w jednym zdaniu. Niemniej i tak byłyby to zwykłe duperszwance zaczerpnięte z "Notatnika agitatora".
  Aby się nie wdawać w w pyskówkę z tobą zapytam czy znasz przypowieść biblijną o pracownikach w winnicy? No! Przemyśl ją sobie. Tam właśnie Chrystus wskazał wolność gospodarczą. Powiedział: "zgodziliście się na postawione wam rano warunki? Zgodziliście się! Więc nie drzyjcie gęby że z z innym zawieram umowę nieco odmienną. Do roboty głupie chłopy!".
  Tak zabiegasz nikanderku o kierowniczą rolę państwa boś pewnie gdzieś w gminie za Czerepaka robił a przyłapali cię bido i inny przy korycie miejsce grzeje.
 • @Bez kredek we łbie 09:58:50
  Kreda jest dobra na zakwaszoną glebę. Jednak nie należy z nią przesadzać bo i na wapnie nic nie rośnie. Coś kolego udowodnił wsadzając swoje trzy grosze nie na temat. Też z USA?
 • @antares 13:37:52
  Właśnie po Twoim wpisie widać co udowodniłam. Dziękuję.
 • @widziane z USA 10:44:20
  "wolny rynek to zrownanie wszystkich czyli nie zrownuje sie w gore tylko zawsze w dol"

  :-)
  Wrociles w wielkim style'u, znowu liczysz sie w konkursie na najzabawniejszego scenarzyste serialu komediowego na tym forum.

  A ja - gupi - zawsze myslalem ze to w socjalizmie zabiera sie jednym i daje drugim by rownac szanse, a tu sie okazuje ze w wolnym rynku tak jest! Zaczyna mi sie rozjasniac, kontynuuj.
 • @nikander 08:22:59
  "fatalną jest rzeczą, gdy to każdy indywidualnie zakreśla granicę tej wolności."

  to jest anarchia a nie zadna wolnosc gospodarcza.

  Przestanmy filozowac, skupmy sie na tym co jest pewne: im mniej panstwa w gospodarce tym lepiej ludzie wykorzystuja swoj potencjal i szybciej gospodarka rosnie. Tak bylo, jest i bedzie (im szybciej tym lepiej, ale kto wie czy dozyjem).
 • @nikander 08:22:59
  Nie powinno być dziwnym, że zadeklarowany prawicowiec dogaduje się z wolnorynkowcami, bo w dzisiejszej rzeczywistości politycznej są to zbiory, które się pokrywają. A przynajmniej powinny.

  Generalnie Prawica = poparcie gospodarki rynkowej, która jest sprawiedliwa (i skuteczna)

  Lewica = poparcie gospodarki społecznej, która jest niesprawiedliwa (i nieefektywna ekonnomicznie)

  Z tego wychodzi, że SGR chcą pomieszania systemu sprawiedliwego i niesprawiedliwego, efektywnego i nieefektywnego.

  Michalkiewicz z JKMem słusznie pastwią się nad komuną i nie jest to, niestety, pastwienie się nad trupem. Żyją nie tylko ci ludzie, ale wciąż pełno jest chwastów z ziaren, które wtedy posiali i nadal to robią.

  Z tym trzecim akapitem to właściwie mógłbym się zgodzić, ale on również zawiera pewne kiełki z tamtych ziarenek. Mianowicie sugestię, że wolny rynek ma w sobie coś złego i trzeba to czymś poprawiać, podczas gdy prawidłowo ukształtowany wolny rynek oznacza, że z dekalogiem był współtworzony.

  Państwo jak najbardziej jest potrzebne, aby ustalić reguły ujęte w ramy prawne, aby ten rynek rzeczywiście był oparty na uczciwych zasadach i aby egzekwować przestrzeganie tych zasad przez wszystkich uczestników gry rynkowej.

  W ogóle to najprawdopodobniej niechęć do wolnego rynku lub chęć jego poprawienia poprzez dodanie do niego elementów "społecznych" wzięła się u Ciebie z oszustwa, jakiego dopuścił się Balcerowicz, Mazowiecki i kolejne ekipy u władzy po 1989, które swoje działania nazwały "liberalizacją", "prywatyzacją" i "urynkowieniem".
 • @nikander 08:22:59
  Jest nas (liberałów) niewielu. Ponieważ w zw. z tym nie możemy Was (SGRowców) pokonać - przyłączcie się do nas.
 • @widziane z USA 10:44:20
  Jest dokładnie odwrotnie. Liberalizm powoduje zarówno dywersyfikację produktu, jak i dywersyfikację rynku.

  To komuna i jej lżejsze odmiany próbuje wyrównywać. Wszystkim się wydaje, że będzie równać w górę (i może niektórzy z propagatorów tych pomysłów wierzą w to, że to w górę bedzie, ale należy ich nazwać ekonomicznymi dyletantami)

  Korwin gdyby mówił to, co wszyscy chcą usłyszeć, to miałby większe poparcie, a ostatnio miał coś ok. 3%.

  O szczegółach lepiej za dużo nie mówić, bo znów ktoś wykorzysta szczegóły pomijając meritum i wszyscy będą myśleć, że to "już jest prywatyzacja, bo szczegóły im się zgadzają".
 • @Bez kredek we łbie 09:58:50
  Ja staram się unikać tej "pały" w dyskusji, ale spróbuję usprawiedliwić tych (niektórych) co bardziej krewkich. Otóż są oni w takim wieku, że niejednych "reformatorów" socjalizmu już przeżyli, a od każdych następnych dostawali prawdziwą pałą.

  Teraz, kiedy chcą w końcu ten socjalizm znieść, tak, jak zawsze chcieli, a widzą kolejnych "reformatorów" to nic dziwnego, że reagują trochę nerwowo.
 • Ech, istniała kiedyś w USA wolność słowa i brak autocenzury poprawności politycznej
  Dzisiaj można przecierać oczy ze zdumienia co się stało z Ameryką.
  http://www.youtube.com/watch?v=bARRWWOYG6I&feature=player_embedded
 • Dla utrzymania higieny poglądów skąd idziemy i dokąd zmierzamy
  http://www.youtube.com/watch?v=Zr75XP3zErY&feature=player_embedded
 • Ciekawa diagnoza obecnej sytuacji
  http://www.youtube.com/watch?v=p9JltQr5-FY&feature=player_embedded
 • @Bez kredek we łbie 14:21:46
  Każdy człowiek ma jakieś złudzenia na temat tego co widzi.
  W przeciwieństwie do konia co opisał Stanisław Ligoń w "Berach i bajkach śląskich" a dokładniej Zeflik Kurzac w wypracowaniu na temat konia.

  We łebie po łobuch stronach mo koń łocy, kiere som zawsze ślepe, skiż cego nosi koń bryle ze skóry, przez kiere jeszce mniej widzi, jak przed tym. Koń, kiery jest ślepy na łocy, widzi z przodku tak samo, co i ze zadku. Koń nie mo kudłów na łebie, a jeno na karku i tym się różni łod cłowieka.
 • @Phill 21:11:36
  Pewien optymizm tutaj http://youtu.be/HTC77xSpFm4
 • przykład 30 rzeczy, których zabrania nam państwo
  http://www.youtube.com/watch?v=UNN3mx7FPRY
 • @newman 12:05:34
  No właśnie, a Tuaregowie wywalczyli niepodległość.
  Może i my wywalczmy?... ale dopiero jutro po 16.00, bo jadę na ryby.
 • Janusz Korwin-Mikke, w Radio WNET 17-09-2012
  http://www.youtube.com/watch?v=0FNSiRrGNek
 • @Phill 15:51:05
  KAPITALIZM

  Za pięć złotych na godzinę,
  chłop haruje na rodzinę!

  Żona, osoba robotna,
  nie ma pracy, bezrobotna.

  Dwójka dzieci pragnie jeść...

  Kapitalizm ma was gdzieś!!


  J.Jantarski
 • @Jantar22 18:31:18
  "Kapitalizm ma was gdzieś!!"
  Ale co gdzie jak? Gdzie jest kapitalizm? Chyba że chodzi ci o kapitalizm bez wolnego rynku, czyli kompradorski. No tu jest całkowita zgoda.
  http://www.youtube.com/watch?v=Ip-ro3-Orvc
 • @Jantar22 18:31:18
  Witaj Jantar. Naprawdę sie cieszę, że tu jesteś.

  Proszę, odpowiedz mi mna pytanie, czy wierzysz w cokolwiek, co mówił Balcerowicz? Czy powierzyłbyś mu swoje 10 zł do popilnowania przez 10 minut?
 • Dla przypomnienia słowa Brzezińskiego - jednego z największych kompradorszczyków totalniackich
  "Po raz pierwszy w historii niemal cała ludzkość jest politycznie aktywna, świadoma politycznie i interaktywna. W wyniku globalnej aktywności politycznej następuje nasilenie się dążenia do osobistej godności, poszanowania różnorodności kulturowych i możliwości ekonomicznych w świecie boleśnie naznaczonym wielowiekową dominacją kolonialną i obcym imperializmem”
  W swojej książce z 1970 „Między dwoma wiekami: Rola Ameryki w Erze Technetronicznej”[1] Brzeziński napisał:
  "Era technetroniczna polega na stopniowym wglądzie i większej kontroli społeczeństwa. Takie społeczeństwo będzie zdominowane przez elity, nieskrępowane tradycyjnymi wartościami. Wkrótce będzie można prowadzić niemal ciągły nadzór nad każdym obywatelem i stale aktualizować pliki zawierające nawet najbardziej osobiste dane obywateli. Pliki te będą natychmiastowo pobierane przez władze. "

  i jeszcze:
  „W społeczeństwie technetronicznym główny trend będzie biegł w kierunku skutecznego wykorzystania najnowszych technik komunikacji w celu manipulowania emocjami i kontrolowania rozumu... Ludzkie istoty będą coraz bardziej plastyczne i podatne na manipulację... coraz bardziej dostępne są biochemiczne środki umożliwiające kontrolowanie człowieka... a także chemiczna kontrola umysłu... rozwijana jest też sieć elektronicznej informacji państwowej. Projektowany model sieci informacyjnej najlepiej pasuje dla Japonii, Zachodniej Europy i Stanów Zjednoczonych, ale mógłby stanowić podstawę dla powszechnego programu edukacji, przyjęcia powszechnych standardów akademickich". (Between Two Ages).

  To dla tych, którzy chemitrails uważają za walkę z globciem.
 • @Jantar22 18:31:18
  Zastanów się pan p. Jantarski skąd przyszedł ten chłop do harowania w fabryce. Gdzie mieszkał, z czego żył? Dlaczego poszedł do takiej roboty? Dlaczego za nim przywlokły się jego dzieci i nawet żona? Co było p. Jantarski przed kapitalizmem? Idź pan p. Jantarski do biblioteki miejskiej i poszperaj w regałach pop-nauk. Przeczytaj pan jak podróżowało sie w wiekach XVi do XIX. Zapytaj się pan taty czy dziadka co jadł na śniadanie w latach 50/60 i czy poza Wielkanocą widział szynkę na swoim stole. Nie chce się panu p. Jantarski robić u kogoś w "strasznej harówie" - zorganizuj przedsiębiorstwo i zatrudniaj kogo chcesz i płać im tak żeby sobie żyli jak paniska. Nie ośmieszaj się pan. Zastanów się pan lepiej jakie siłowe metody musi stosować chińska władza, żeby powstrzymać parcie chłopów do chińskich miast które kuszą ich harówką.
 • Silent Sound & Mind Control
  http://www.youtube.com/watch?v=egUqBH2V4rI
 • @antares 22:05:37
  Chłop - to często bardzo wykwalifikowany i wykształcony człowiek. Znikąd się nie "przywlókł" (przywlec, to sobie możesz z lasu worek kamieni, albo z piwnicy wiadro ziemniaków!), to rodowity mieszczuch z dziada pradziada. Za komuny jedli szynkę na święta, a teraz tylko na nią patrzą. Przed dzisiejszym zasranym kapitalizmem była tak samo zasrana komuna, tyle, że w mniejszym stopniu, gdzie mimo wszystko poziom życia ludzi (przeciętnie) był wyższy, gdzie w śmietnikach były tylko śmieci, a teraz niemal mieszkają w nich ludzie!! Gdzie byle dupek mający jakąś swoją firmę - uważa się za wielkie panisko, i traktuje ludzi jak smieci!!! Chiny?! Za 1000 lat nie osiągniemy ich poziomu.
 • @antares 22:05:37
  CO NIEKTÓRYM PRACODAWCOM

  "Tą skreślamy, bo za słaba,
  a tej kopa z racji wieku;
  za tą nikt się tu nie wstawia" -
  nie masz pracy więc kobieto!

  Nadajecie się do Auschwitz,
  tylko was przesunąć w czasie:
  do selekcji obozowych,
  bo też ludźmi pogardzacie!!

  J.Jantarski
 • @Jantar22 11:21:50
  A co poeta chciał przez ten wiersz wyrazić?

  Czy pracodawca to jakaś przypisana na stałe funkcja?
  A Pan nie może założyć małej firmy i zatrudnić kogoś "za starego lub za słabego"?

  Czasem się zastanawiam; dlaczego wszyscy o takich poglądach, krytykujący to, że pracodawcy postępują źle, że bogaci powinni..., dlaczego oni nie dadzą części swoich zarobków tym biednym, dlaczego nie zatrudniają ich, nie płacą wyższych pensji itp.?

  Tylu jest ludzi głosujących za lewicą obiecującą pomoc dla ubogich. Gdyby każdy z nich przekazał 20% swojego dochodu na specjalne konto, to można by zlikwidować wszelkie inne podatki na cele socjalne.

  Sęk w tym, że wy nie chcecie płacić sami tylko wskazywać palcem - niech inni się na to złożą.
  Wrażliwość społeczna na czyjeś konto. To jest dla mnie odrażające. Ja jak chcę komuś pomóc to pomagam, ale ze swoich.
 • @imran 13:06:25
  A co poeta chciał przez ten wiersz wyrazić?...
  Sęk w tym, że wy nie chcecie płacić sami tylko wskazywać palcem - niech inni się na to złożą. Wrażliwość społeczna na czyjeś konto. To jest dla mnie odrażające.

  Tak więc Poeta chciał wyrazić swój odrażający pogląd na sprawiedliwość. Jest też silna frustracja z racji braku zainteresowania jego tomikami poezji, które nijak nie chcą się sprzedawać na rynku księgarskim.
 • @Phill 16:44:33
  Jeszcze takich jaj to nie widziałem! Ja "poetą" - dobre!! A jeszcze lepsze, że gdzieś w księgarni leżą moje tomiki... Nawet koń się uśmieje!! Ze mnie taki poeta, jak Polska jest zieloną wyspą!
 • @imran 13:06:25
  "Co chciał wyrazić?" - to, że wielu dzisiejszych pracodawców miałoby świetne predyspozycje do "segregacji" ludzi na obozowych rampach kolejowych, że w sam raz nadawaliby się na obozowych "lekarzy" SS-manów!
  Oni wtedy też kierowali do pracy ludzi w/g wieku, siły fizycznej, posiadanym umiejętnościom, wykształceniu, wstawiennictwu, itd., itp.
  Czy teraz już wszystko jasne?!
 • @Jantar22 18:24:48
  Być może by mieli. Ludzie mają predyspozycje do różnych rzeczy. Wielu mężczyzn ma zapewne predyspozycje do bycia gwałcicielami, mordercami, wiele kobiet ma zapewne predyspozycje do bycia k....mi. Czy z tego cokolwiek wynika?

  Ale zgadzam się z Tobą, że w dzisiejszym systemie tak to czasami może wyglądać. Dlatego właśnie zwolennicy wolnego rynku krytykują to co się dzieje i przekonują ludzi, że należy zbudować system w którym państwo nie stwarza żadnych przywilejów, urzędnik nie decyduje za człowieka jak ma wydać swoje pieniądze, nie ingeruje w dobrowolnie zawarte umowy. Zajmuje się wyłącznie gwarantowaniem uczciwości i wywiązywania się z zawartej umowy. Gwarantuje ludziom nienaruszanie ich wolności przez nikogo ani urzędnika, ani innego człowieka.

  Niestety ludzie swoją większością decydują inaczej. Chcą by państwo ustalało płace minimalne, obostrzenia uniemożliwiające zwolnienie człowieka w pewnych sytuacjach (niezależnie od umowy jaką on chciałby z pracodawcą w tej materii zawrzeć), chcą by to urzędnik decydował jak będą większość swoich zarobków wydawać itd.

  Wtedy właśnie zatrudniający patrząc na kobietę która dopiero wzięła ślub musi pomyśleć - nie, bo zaraz "zaciąży" i będę ją miał na utrzymaniu przez następne parę lat
  Wtedy właśnie, patrząc na starszą kobietę myśli
  - płaca minimalna, plus podatki opłaty, chorobowe... nie opłaca mi się

  Do tego państwo dysponując różnymi formami "wspierania" przedsiębiorców powoduje, że wygrywają konkurencję nie ci, którzy najlepiej się do tego nadają, lecz ci, którzy mają najlepsze dojścia np. do pozyskania kapitału. Zresztą kapitału wydrenowanego z kieszeni ludzi poprzez emisję pieniądza.
  To wszystko powoduje, ze to nie pracodawcy konkurują o pracowników, lecz oni stają się petentami.
 • @imran 19:32:11
  No właśnie: sposób doboru, "przydatności" danej osoby, kryteria jej oceny - wiek, zdrowie, są identyczne jak za czasów Trzeciej Rzeszy w obozach koncentracyjnych. Wtedy również osoby starsze, chorowite, kobiety w ciąży lub z małymi dziećmi były w pierwszej kolejności eliminowane, natomiast dorodne byki dostawały szanse. Czyli jesteśmy nadal niejako w 1942 roku, i Hitler ma się świetnie!
 • @Jantar22 11:21:50
  Pokazałem te dwa kolejne pańskie posty żerującemu w moim śmietniku wykształconemu i wykwalifikowanemu psychologowi o pochodzeniu chłopskim z prośbą o pomoc w odpowiedzi. Pokiwał głową, wypluł staniol w który moja ślubna zawinęła przed wyrzuceniem cały gnat szynki szwarcwaldzkiej, przegryzł plastrem łososia atlantyckiego (też spod mojego stołu) , popił ze znalezionej flaszki z połówką J Walkera schwartz (czasem mi nie podchodzi) i powiedział: "dej se pan spokój z wykształciuchem. Nawet w dupe takiego kopnąć szkoda". I co pan powiesz panie Jantarski na takiego doradcę?
 • @Jantar22 18:24:48
  Tylko taka różnica Jantarski, że ci socjaliści z rampy organizowali sobie dowóz jantarskich pod przymusem. Przedsiębiorca czeka na fachowca i ze smutkiem stwierdza że znowu jakiś lewus się przywlókł po darmochę. Wy jantarski zapewne wszystko umiecie - nieprawdaż_
 • @Jantar22 19:51:15
  No więc pisząc swoje poetyckie komentarze spróbuj przyczyniać się do kształtowania w świadomości ludzi tego, że należy stworzyć system w którym państwo nie krępuje dobrowolnej umowy pomiędzy sprzedającym pracę (pracownikiem) i kupującym ją (pracodawcą).
  Tylko wtedy kryterium oceny stanie się nie wiek, zdrowie itp. tylko to, ilu jest chętnych na nabycie tego rodzaju pracy - przy danej cenie.
  Każdy rodzaj pracy proponowanej przez każdego znajdzie nabywcę, tak jak każdy towar go w końcu znajduje.
  A jeżeli część ludzi będzie mogła sprzedać swoją pracę jedynie za cenę zbyt niską aby się utrzymać, to znajdą się ludzie, którzy przekażą dobrowolnie środki na pomoc.
  Być może ci sami pracodawcy płacący im za mało, być może inni, zarabiający więcej.
  Grunt aby nie nakazywać tego jako reguły, poprzez przepisy, bo to jest tylko sposób na "produkowanie" bezrobotnych i nieprzystosowanych.

  Precz z obozami koncentracyjnymi, z Hitlerem, z socjalizmem, z interwencjonizmem, państwem opiekuńczym, zasiłkami, płacą minimalną, kodeksem pracy, związkami zawodowymi...!!!

  Pisz o tym wiersze.
 • @antares 21:00:13
  To, że nie trafił! Strzał całkowicie obok tarczy! I tyle.
  Takie bajeczki, to możesz sobie opowiadać swoim koleżkom przy piwie. Jesteś tak ohydną sknerą, że żal ci mydła dla pracowników, i sam byś wpieprzył - przy nadającej się okazji - kości dla psa ze śmietnika!! "Kopanie w dupę" to twoja specjalność - więc nie wmawiaj tej czynności jakiemuś biedakowi ze śmietnika. Przerasta cię on o głowę i kulturą, i poziomem - gnido!
 • @imran 21:30:30
  Po pierwsze - związki zawodowe!!!
  Po drugie - kodeks pracy!!!
  Po trzecie - płaca minimalna! (znacznie wyższa od obecnej)
  Po czwarte - walka z klikami rodzinnymi i pracowniczymi
  Po piąte - likwidacja przyjmowania do pracy po znajomościach
  Po szóste - BHP
  Po siódme - całkowita likwidacja umów śmieciowych
  Po ósme, najważniejsze - sprawiedliwość społeczna
 • @antares 21:04:21
  Pij trochę mniej, a zobaczysz nie dwie, a jedną osobę.
 • @Jantar22 09:05:55
  Z ciebie w takich warunkach Jantarski będzie ten pożytek, że na ścierwie jakie po tobie zostanie pod płotem, mucha plujka złoży jaja a białe robaczki które się z z nich wylegną zostaną wykorzystane przez koło wędkarskie
 • @Jantar22 08:59:28
  Tym razem masz Jantarski połowiczną rację! W dupę kopniak cię nie trafił ale wolej poszedł ci na łeb. Nawet nie wiesz ciurmoku że szynka szwarcwaldzka którą raz na tydzień z litości dla ciebie wyrzucam na śmietnik to 5 kilo mięsa a kosteczki jak z wróbelka. Jeśli trafiasz dziadu na same kości to widać twój tata cię uprzedza i podmienia szkieletora.
 • @antares 13:30:08
  A teraz złamany kutasie, nędzna kreaturo napisz coś o mojej matce...Na pewno potrafisz łajzo!
 • @antares 13:23:08
  Ścierwem jesteś ty - spójrz w lustro na swoją mordę, chamie!
 • @antares 13:30:08
  Te 5 kilo mięsa które rzekomo wyrzucasz na śmietnik jest mądrzejsze od ciebie - ma więcej zwojów niż ty w mózgu komórek! :)
 • @antares 13:30:08
  Dziadem jesteś ty, bo nie stać cię biedaku nawet na mydło dla pracowników i muszą się myć w korycie! Na wodzie też oszczędzasz, i po pracy myją się biedni w deszczówce! A w sraczach mają choć papier toaletowy, czy też wycierają tyłek gazetą?
 • @Jantar22 09:05:55
  Nie dyskutuję z Twoimi poglądami, ale tylko zwrócę uwagę na niekonsekwencję.
  Jeżeli postulujesz zakaz zatrudniania na warunkach które zostaną dobrowolnie uzgodnione przez zainteresowanych, to się nie dziw, że część ludzi zostanie pozbawiona możliwości znalezienia pracy. Różne instytucje rządowe mają w tym interes, bo "likwidowaniem"bezrobocia się zajmują, związki, bo jest mniejsza konkurencja dla ich członków,
  - więc im się nie dziwię.
  Lecz Tobie się dziwię, bo zdaje się piszesz to z " dobroci serca". A efekty są i zawsze będą odwrotne od tego, co byś chciał.
 • @Jantar22 09:05:55
  Wcześniej twierdziłeś, że socjalistą nie jesteś, a tu postulaty jak z Manifestu Komunistycznego. W dodatku zauważ, że wszystkie są przez obecne państwo spełniane:

  1) związki zawodowe istnieją i pełnią istotną rolę w rządzeniu państwem (są stroną komisji trójstronnych),

  2) kodeks pracy jest,

  3) płaca minimalna obowiązuje i rząd wciąż ją podnosi (bo ma w tym swój interes).

  4) Czy chciałbyś, żeby ktoś się wtrącał w to, że chcesz zatrudnić szwagra?

  5) Czy chciałbyś nie móc kupić wspomnianych śliwek od znajomego ogrodnika?

  6) BHP powinien być wymuszany przez pracowników na pracodawcach, ale przy takim bezrobociu maja oni małą siłę negocjacji, bo za bramą czeka następny chętny. Taka sytuacja jest spowodowana wciąż tu panoszącym się socjalizmem.

  7) Umowy śmieciowe są wynikiem za dużych obciążeń okołopłacowych, m.in. "składki emerytalnej", z której i tak nie dostaniesz emerytury, a nie jest to winą pracodawcy. Nie stać go na to, Ty i tak z tego nic nie będziesz miał, więc domagając się pełnej umowy, grasz w interesie państwa - ZUSu, US itd.

  8) Nawet w konstytucji jest napisane, że państwo urzeczywistnia zasady sprawiedliwości społecznej.

  To wszystko powinno Ci uświadomić, że to wciąż państwo socjalistyczne.
 • @Jantar22 18:00:10
  No i widzisz Jantarski jak z ciebie wywlokłem prymitywa socjalistę na wierzch. Nawet wyrafinowaną poezję sflaczały (jak ty cały) zwieracz dołem ci spuścił. Nic z wymienionych postulatów ci nie spełnię za wyjątkiem tego o przyjmowaniu do pracy po znajomości. To ci spełnię . Choćbyś pękł Jantarski to u mnie pracy nie dostaniesz nawet przy miotle bośmy się już poznali. Gazetą! Gazetą Wyborczą. Papier toaletowy który jest na wyposażeniu toalet chłopaki zabierają do domów. Mydło też. Tak są przyzwyczajeni z czasów peerelu. Zainstaluję pojemniki z szamponem trwale przymocowane do ścian w kabinach. Nie wiem czy nie zaczną obciągać do flaszek. Jantarskich dość się w Kraju namnozyło. ,
 • @Metzgerwein 22:36:32
  1. Związki zawodowe mają tylko nieliczne firmy, każdy burżuj robi wszystko żeby ich nie było, łącznie z tzw. "awansem", przekupstwem byłych związkowców i ludzi upominających się o prawa pracownicze na jakieś wyższe stanowiska i podwyżką pensji, aby zamknąć im pyski i mieć spokój, i robić, co dusza zapragnie! Zatem związków zawodowych brak totalnie!!
  2. Kodeks pracy jest często jedynie na papierze. Zatem go brak.
  3.Za taką płacę minimalną można się jedynie powiesić, i jest to wyzysk za który pracodawcy powinni gnić w więzieniach.
  4. Zabronione powinny być jakiekolwiek kliki rodzinne i pracownicze, a przez to przywrócenie równego dostępu do pracy, czego dziś całkowicie brak!!
  5.Śliwki u znajomego można sobie kupić.
  6.BHP - to zasrany obowiązek pracodawcy, a jeżeli go brak, to natychmiastowe zamknięcie firmy, a pracodawcę do sądu.
  7.Jeżeli go nie stać na normalną umowę - to zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. I umowy się znajdą natychmiast...
  8.Jest to tylko napisane, a mamy dzicz.

  Reasumując: nie ma żadnego "państwa socjalistycznego" - jest za to kompletny "dziki zachód", dżungla, epoka kamienia łupanego.
 • @antares 22:57:39
  Prymitywem jesteś ty - co tu dobitnie potwierdziłeś. Twoją zasraną firmę mogę oblać moczem. Jestem pewien, że nie umiesz za bardzo trzymać miotły, ale być może niedługo będziesz zmuszony się tego nauczyć. Cieszy mnie, że masz przynajmniej papier toaletowy, tylko jeszcze spraw, aby spłuczki działały, bo to wstyd! No widzisz: nawet papier toaletowy zabierają do domu, nawet nędzne mydło - tak u ciebie mają, nędzny kapitalisto.
 • @antares 22:57:39
  Tu masz "antares" dobrego kandydata, który szuka pracy...Powiedział mi przed chwilą, że wybiera się do ciebie... I co? Ma szansę? Spełnia większość twoich kryteriów...

  PO PRACĘ

  "Pracodawcy pragnę służyć,
  zrezygnować z premii, z mydła,
  jak najbardziej się przysłużyć,
  by mu gęba ma nie zbrzydła!

  Obiecuję być sumiennym,
  ni minuty się nie spóźnić,
  cały dzień żyć tylko jednym:
  aby w pracy się wyróżnić!

  Będę bacznie obserwował
  wszystkich swych współpracowników,
  i o wszystkim raportował
  w mym specjalnym doń dzienniku!

  Zmniejszę koszty pracodawcy:
  co dzień przyjdę z wiadrem wody.
  10 litrów mi wystarczy.
  Oszczędności dam dowody!

  Już po pracy, i za darmo:
  mogę czyścić toaletę -
  wtedy zwolnić będzie łatwo
  zatrudnioną w niej kobietę.

  Podczas przerwy, przed załogą:
  będę szefa chwalił w pieśniach -
  pod stołówką zakładową,
  i z gitarą, już od września.

  Praca moją jest radością!:
  wokół firmy skoszę trawę!
  Z jak największą przyjemnością,
  z domu też przyniosę grabie!

  Zrobię wszystko tu dla szefa,
  oddam w pracy całe zdrowie!,
  a gdy byłoby potrzeba:
  o przekrętach nic nie powiem...


  Comiesięcznie, bez pretensji,
  oddam jeden procent pensji!

  Będę kochał ciężką pracę,
  za najniższą nawet płacę!

  Zrezygnuję z córki, z syna,
  by pracować po godzinach!

  Czas, wydajność w pracy ważna:
  w niej nie będę się załatwiać!

  Ze mną wszystko będzie cacy!
  Proszę przyjąć mnie do pracy."

  * * *

  I tak pracy tej nie dostał...
  Konkurencja była mocna!


  J.Jantarski
 • @Jantar22 09:07:59
  Ależ przyjmę Cię do pracy,
  ZUS, podatki Ci zapłacę,
  jak zabraknie z własnej kasy,
  I dom sprzedam, a niech stracę,
  byle by Ci dobrze było,
  ja ryzyko całe przejmę,
  byle dobrze Ci się żyło,
  ja nie zasnę - Ty się zdrzemnij.

  Ja od rana do północy,
  wrzody, stres i zawał potem,
  Ty połówkę sobie łyknij -
  dalej p.....l tę robotę.


  Zawsze są dwie strony medalu kolego!
 • @imran 10:06:57
  Zapytałem, czy się zgadza? Odpowiedział, że tak. Chętnie się u ciebie zatrudni. Poprzedni pracodawca wykorzystywał go niemiłosiernie: oszukiwał go, dręczył, zastraszał, nasyłał kliki pracownicze, itd. Tylko uprzedza, że nie pije. To gdzie i kiedy ma się zgłosić? Czeka jeszcze na odpowiedź antaresa, ale chyba już zdecydował.
 • @Jantar22 12:12:49
  Twój przyjaciel dokonuje złych wyborów.
  Ja bym nigdy nie wybrał pracodawcy mającego takie podejście jak w tej mojej rymowance.
  Otóż firma prowadzona przez kogoś takiego szybko by zbankrutowała i zostałby z niczym, nawet doświadczenia nie nabierze u kogoś takiego. Chyba, że ten pracodawca ma inny dochód a tę firmę prowadzi z fanaberii. Ale to też niebezpieczne; może zboczeniec jakiś.

  Ja zawsze miałem inne podejście Pracować tam, gdzie się czegoś uczę, potem prosić o lepsze warunki, jak nie dają to zmieniam firmę, w końcu przeszedłem na swoje.
  Pracowałem już za 800zł (podczas gdy zasiłek był 360 około) i pracowałem czasem po 12h i zdobywałem doświadczenie, a jak przyszedł czas to podziękowałem.
  Kto kogo więc wykorzystywał???
 • @imran 13:18:38
  Odpowiedział, że to bez różnicy: czy ten, czy tamten. Że i tak pracodawcy umawiają się pomiędzy sobą na jednakowe stawki i warunki, że wszędzie podobne dziadostwo! I kazał ci przekazać, że nie wszyscy mogą przejść "na swoje", pozakładać sobie firmy, bo jeszcze musi ktoś w nich pracować...
 • @Jantar22 08:53:03
  Za grosz polotu u ciebie Jantarski nawet pod mikroskopem się nie wypatrzy. Małpujesz cudze pomysły ale w sposób prymitywny i gubisz ślady dowcipu. Jakbyś choć trochę miał tego co osioł ma między uszami to zamiast mordę drzeć że cię słabo płacą (za swoją drogą kiepską robotę) poszedłbyś z drągiem pod jakiś kiosk osiedlowy i wytłumaczył ekspedientce, że musi ci spuścić cenę i to co najmniej o połowę. Tym sposobem zwiększył byś moc swojego pieniądza dwukrotnie patafianie ubogi. Gdy zdarzy ci się okazja do rozmowy w swoim towarzystwie, zapytaj jakiegoś działacza ZZ (także z NSZZ Solidarność) ile mu płaci firma w której "działa". Prawdy pewnie ci nie powie ale te 5 średnich krajowych do których się przyzna wyjaśnia dlaczego tyś jest skazany na dogorywanie pod mostem.
 • @Jantar22 09:07:59
  Nie lubię być nikomu zobowiazanym Jantarski! Tyś mi kolego już tyle poezji zadedykował (nie licząc cierpkich uwag) że postanowiłem ci się zrewanżować także poetycznie!
  Male epitafium dla lenia:
  "jeśli chcecie ujrzeć trupa- tam mu w słońcu błyszczy dupa!
  On w cmentarza leży rogu! Nikt go dotąd nie pogrzebał!
  Koń go kopnął, pies ... pogryzł.
  Wiatr mu nawiał liści kupę!
  Śpij Jantarski! ...Kij ci w oko!
 • @antares 18:00:48
  Wypłukałem szlaufem to, coś tu nawyrzygał - ale ktoś stoi z mydłem za drzwiami, i grzeczność tak wielkiego jak ty burżuja nakazywałaby abyś, go przyjął. A to, że jesteś narąbany i bredzisz wcale mu nie przeszkadza. Jeszcze raz pyta o pracę...Pośpiesz się, bo ma już inne oferty.
  Spełnia wszystkie twoje kryteria...

  PO PRACĘ

  "Pracodawcy pragnę służyć,
  zrezygnować z premii, z mydła,
  jak najbardziej się przysłużyć,
  by mu gęba ma nie zbrzydła!

  Obiecuję być sumiennym,
  ni minuty się nie spóźnić,
  cały dzień żyć tylko jednym:
  aby w pracy się wyróżnić!

  Będę bacznie obserwował
  wszystkich swych współpracowników,
  i o wszystkim raportował
  w mym specjalnym doń dzienniku!

  Zmniejszę koszty pracodawcy:
  co dzień przyjdę z wiadrem wody.
  10 litrów mi wystarczy.
  Oszczędności dam dowody!

  Już po pracy, i za darmo:
  mogę czyścić toaletę -
  wtedy zwolnić będzie łatwo
  zatrudnioną w niej kobietę.

  Podczas przerwy, przed załogą:
  będę szefa chwalił w pieśniach -
  pod stołówką zakładową,
  i z gitarą, już od września.

  Praca moją jest radością!:
  wokół firmy skoszę trawę!
  Z jak największą przyjemnością,
  z domu też przyniosę grabie!

  Zrobię wszystko tu dla szefa,
  oddam w pracy całe zdrowie!,
  a gdy byłoby potrzeba:
  o przekrętach nic nie powiem...


  Comiesięcznie, bez pretensji,
  oddam jeden procent pensji!

  Będę kochał ciężką pracę,
  za najniższą nawet płacę!

  Zrezygnuję z córki, z syna,
  by pracować po godzinach!

  Czas, wydajność w pracy ważna:
  w niej nie będę się załatwiać!

  Ze mną wszystko będzie cacy!
  Proszę przyjąć mnie do pracy."


  J.Jantarski
 • @antares 18:00:48
  Widać, że masz już cmentarne wspomnienia, gdy nawalonego odwozili cię do domu, ale spasiona kłoda była tak ciężka, że walnęli ją w miejsce, które do dziś pamiętasz.Tak to już jest, gdy chleje się wódę ponad miarę, a potem nie można ustać na nogach i trafić do domu. Biedny pijaczku - bredzisz, śnisz sen pijaka.
 • @antares 17:48:12
  No dalej!! - czekam, kiedy obrazisz tu moją matkę, jak wcześniej mojego ojca, gnido...
 • @Jantar22 16:22:45
  Może cię to zdziwi, bo jestem zwolennikiem wolnego rynku, ale żal mi takich ludzi jak twój kolega. Żal mi, bo oni swoim podejściem sami siebie wpędzają w ciężką sytuację. Zawsze się na nich pracodawcy zmawiają, za mało płacą, wykorzystują.
  Zamiast wziąć się do roboty to mówią; za dobre pieniądze to ja bym..., a za takie to mogę...
  Spotkałem wielu takich w życiu. Żaden do niczego nie doszedł.
  Z kolei spotkałem również wielu takich, którzy zawsze starali się doskonalić pracować solidnie a dopiero potem żądać pieniędzy.
  I tym jakimś dziwnym trafem, zawsze się udaje. Ich jakoś nie oszukują, nie wyzyskują, nie zmawiają się na nich.

  Niech twój przyjaciel, dla swojego dobra zrozumie jak to działa;
  - pracownicy solidni, uczciwi, są na wagę złota. I niektóre firmy się o nich zabijają.
  A niektóre firmy z kolei bazują na tym żeby zatrudnić jak najtaniej wszystko jedno kogo. To nie jest związane z postawą moralną pracodawców lecz ze specyficznymi potrzebami danej firmy. Wiele firm po prostu nie może sobie pozwolić na zatrudnienie tanich i kiepskich pracowników. A niektóre mogą.
  Jak ktoś chce zostać tym poszukiwanym pracownikiem, którego się nie wykorzystuje, lecz o niego zabiega, to musi zapłacić frycowe.
  Musi najpierw dać się trochę wykorzystać, a po nabraniu doświadczenia, kiedy pokaże, że jest przydatny dla każdej firmy w końcu trafi na tych, którzy będą o niego zabiegać. I wtedy on będzie dyktował warunki.
  (Pracodawcy wcale wbrew pozorom nie są w uprzywilejowanej sytuacji. Nawet w obecnym bandyckim systemie, nie mówiąc już o prawdziwym wolnym rynku.)
  Ale siedząc i narzekając na pracodawców kopie sobie grób.

  Tyle, że właśnie ustalanie płacy minimalnej, przywilejów socjalnych i innych licznych kosztów dla pracodawcy, działa na niekorzyść tych, najbiedniejszych.

  Dlatego mi go szkoda. W moim przypadku to się sprawdziło. W przypadku wielu moich znajomych również.

  Tak to po prostu działa.
 • @imran 19:29:58
  Czy ty nie rozumiesz, że tu nie chodzi o to, aby danej jednostce było dobrze, czy lepiej, ale o ogół społeczeństwa! Tu nie chodzi o jednostki, tu chodzi o szersze spojrzenie! Życie nie polega na tym, aby do swojego wora ładować ile się da, ale o to, by nie krzywdzono bliźnich, również w pracy, aby otrzymywali godziwą zapłatę za swoją pracę, o godziwe warunki pracy. Godzinami można to wszystko wymieniać. System jest chory! I tu nic nie pomoże, że jeden z nas obrośnie tłuszczem, że łokciami wywalczy to, co mu się należy. Trzeba pomóc tym, co tych łokci nie mają, których bezwzględnie wykorzystują pracodawcy, nie warci przez to kopa w tyłek! Tu potrzeba całkowitej zmiany systemu, całkowitej odmiany, bo to wszystko, co tu próbujesz doradzić, to tylko "kosmetyka". Jest totalna niesprawiedliwość społeczna, totalna dzicz, prawo silniejszego, dżungla, a to nie prowadzi do niczego dobrego. Eliminacja jednych, wynoszenie drugich, rodzinne kliki, pracownicze, partyjne, kombinacje, powoływanie kilku firm, potem łączenie je w jedną, kombinacje z etatami, łamanie kodeksu pracy, tysiące rzeczy! A ty tylko o własnym nosie...
 • @Jantar22 20:05:54
  Jeśli ci Jantarski chodzi o pomaganie ogółowi to bierz robotę jaką ci ktokolwiek da (nawet bez zapłaty) bo to co zrobisz i będzie służyło bliźnim. Ale czy ty Jantarski cokolwiek w życiu zrobiłeś dla kogokolwiek? Domyślam, się że tylko na bliźnich Jantarski donosiłeś bo przecież inaczej by cię tu ABW nie posadziło do trollowania pajacu.
 • @Jantar22 20:05:54
  Ale to właśnie ja myślę o ogóle a nie o jednostce. Ogółowi jest lepiej jeżeli nie następuje marnotrawstwo. A ono następuje wtedy, gdy czynniki produkcji nie są kierowane do procesu produkcji w optymalnych ilościach i odpowiedniego rodzaju.
  Czynniki produkcji występują w ograniczonych ilościach, są rzadkie ze swojej natury, dlatego skierowanie, zastosowanie czegoś, co jest bardzo rzadkie do takiego procesu w którym można z powodzeniem zastosować coś mniej rzadkiego jest marnotrawstwem.

  Dlaczego nie stosuje się złota zamiast miedzi do produkcji przewodów elektrycznych? Przecież lepiej przewodzi prąd. Bo złoto jest bardziej potrzebne w innych procesach.

  Dlaczego z tytanu nie buduje się mostów? Przecież jest on bardziej wytrzymały od stali. Bo jest bardziej potrzebny np. do produkcji śrub stosowanych przy złamaniach.

  Gdyby zrównać cenę stali z tytanem a złota z miedzią, to tytanu na śruby by zabrakło, tak jak złota na ozdoby. Bo zostałyby zastosowane nie tam gdzie są najbardziej potrzebne.

  Tu oczywiście już się zapewne denerwujesz, że wypisuje oczywistości, które doskonale rozumiesz, ale nie przyjmujesz do wiadomości, że ten sam mechanizm działa w przypadku pracy.
  Pewien rodzaj i jakość pracy oferowana przez niektóre osoby jest wyceniana nisko, bo jest jej pod dostatkiem, oraz dlatego, że nie ma na nią aż takiego popytu. Inne rodzaje pracy są wyceniane wysoko bo jest na nie popyt a jest mała ich podaż.

  Dlatego i dla pojedynczego człowieka i dla społeczeństwa jest korzystne aby państwo nie ingerowało w te ceny, bo wtedy ludzie są zmuszeni tak kształtować swoje umiejętności, aby zaoferować rodzaj pracy na którą jest popyt.
  Jeżeli chcesz aby państwo zakłócało ten system cen, np przez wprowadzenie minimalnych płac, to skutek jest tylko taki, że część ludzi zamiast pracować i nabywać umiejętności siedzi w domach, a pracę za nich wykonują ci, którzy mogliby robić coś innego, bardziej potrzebnego. Następuje marnotrawstwo. Dobra potrzebne tym ludziom najmniej zarabiającym są produkowane drożej niż mogłyby być a tym samym ci ludzie jeszcze bardziej dostają po dupie.

  Ale ty tego rozumowania nie przyjmujesz tylko wolisz opowiadać o godziwej zapłacie.
  Jaka zapłata jest godziwa? X procent średniej krajowej? No to wszystkim, których praca nie jest warta tego X% odbierasz motywacje do takiego postępowania by ich praca była warta więcej niż X%.
  Dodatkowo tym, których praca jest warta nieco ponad ten X dajesz bodziec do obniżania jakości swojej pracy zapewniając, że i tak poniżej X nie dostaną. A następnie okazuje się, że większość z tych "poniżej X%" pracy w ogóle nie dostanie.

  I to ma być myślenie o ogóle?
 • @antares 21:59:39
  ABW... Aleś ty głupi. Wychodzi z ciebie cała tępota, całe bezmózgowie, całe twoje ograniczenie umysłowe, które starasz się zatrzeć swoją wyniosłością, swoim tupetem, a głównie chamstwem prostaka. Zapamiętaj sobie, że nie dorównujesz nawet ludziom spod mostu, a wiesz dlaczego - bo nimi gardzisz, bo gardzisz czyjąś biedą, bo jesteś też zwykłym zwolennikiem siły i silniejszego. A to prostactwo. To dno!! Siła! Panowanie! Stawianie warunków innym! Wywyższanie się ponad nich! Tupet i zarozumiałość! A z drugiej strony ukrywanie się pod nickiem "antares" i opluwanie innych - to cały ty! Jeżeli stosujesz w swoim życiu siłę - to pamiętaj, że na 100% znajdzie się ktoś "silniejszy" od ciebie i pokaże ci, gdzie twoje miejsce. Co ty prostaku potrafisz, jak tylko obrazić mojego ojca, o którym nic nie wiesz, i nawet na oczy go nie widziałeś?!! A może chcesz usłyszeć o swoim, może ja tu coś na jego temat napiszę - ale nie bój się: musiałbym zejść do twojego poziomu, a jest on na poziomie szamba!
 • @imran 08:02:08
  Dalej nic nie rozumiesz.
 • @Jantar22 10:15:35
  A może dla odmiany Ty postaraj się coś zrozumieć.

  Nikt nie chce, żeby ludzie byli wyzyskiwani, poniżani, żeby nie mogli zarobić na utrzymanie...

  Kwestią sporną jest jakim sposobem można to zapewnić.
  Twoje podejście, że należy nakazać pracodawcom płacić więcej niż wynika to z kalkulacji ile dana praca przynosi zysku czyli; ustalać płace minimalne, wymuszać coś poprzez działalność związkową itd... jest przeciw skuteczne.
  Widać to zarówno z obserwacji rzeczywistości jak i z logicznego rozumowania. Im bardziej tego typu pomysły będą wdrażane tym gorzej będzie ludziom, szczególnie tym najbiedniejszym.
 • @imran 10:50:53
  Sposobów na przywrócenie normalności, czyli skończenie z wyzyskiem - z którym, że istnieje, to się cieszę, że się zgadzasz - jest kilka. Najprostszym i najsprawiedliwszym jest zmniejszenie o kilka tysięcy (nie zrównanie) pensji najwyższych, a podniesienie w ten sposób o kilkaset, lub chociażby o kilkadziesiąt złotych pensji najniższych, które po tej podwyżce i tak będą nieproporcjonalnie za niskie w stosunku do wykonywanej pracy, a te najwyższe po tej obniżce: i tak nieproporcjonalnie za wysokie - ale lepszy rydz, niż nic. Wystarczy najprostszy kalkulator kupiony za 5 złotych w kiosku, aby to obliczyć. Nie potrzeba do tego żadnych twoich pouczeń. I tak kominy płacowe będą nadal aż się prosić o zburzenie, ale sytuacja najuboższych (a to połowa narodu) momentalnie się poprawi, a przez to cała gospodarka.
 • @Jantar22 08:38:10
  Ale skoro wszystko jest na papierze, a nikt nigdy nigdzie tego z sukcesem nie potrafił zrealizowć, a kto próbował, doprowadzał kraj do ruiny, to może jednak jest to utopia i właśnie w tych papierowych zasadach szukać należy przyczyn ich własnej klęski?
 • @Jantar22 13:02:24
  Patrz, jakie to proste. Że też sam na to nie wpadłem.

  Problem w tym, że te najwyższe pensje, to prawie w 100% pobierają zatrudnieni w sektorach bezpośrednio związanych z działalnością państwa. Albo bezpośrednio zatrudnieni urzędnicy, prezesi firm państwowych, lub też firm prywatnych, którym państwo dało jakąś możliwość dojścia do pozycji monopolistycznej lub przynajmniej ograniczyło zagrożenie konkurencją; np. banki, spółki skarbu państwa, zawody o ograniczonym dostępie; prawnicy, notariusze... cała rzesza urzędników.
  Jeżeli te skrajnie wysokie płace występują w prywatnych działających na zasadach rynkowych firmach, to jedynie dlatego, że muszą one konkurować o pracowników o pewnych kwalifikacjach z tymi nierynkowymi branżami.

  Jeżeli pracownik niewykwalifikowany zarabia powiedzmy 1000zł grabiąc liście, albo zamiatając podłogi w fabryce, bo nic innego trudniejszego, cięższego nie jest w stanie robić, to można oczywiście dać mu dodatkowe 1000zł a urzędnikowi zabrać 5000zł.
  Ale pytam się jaka w tym sprawiedliwość? Z pracy tego zamiatacza jest jakiś zysk - przynajmniej nie ma liści na ulicach, a z pracy tego urzędnika? Jego praca przynosi najczęściej wielomiliardowe straty.

  Więc skąd wziąłeś akurat takie liczby do tych wyliczeń?

  Jak doszedłeś do tego czy i o ile praca jednego jest za mało a drugiego za dużo płatna?

  A jeżeli wykwalifikowany robotnik zarabiał 2000zł, to będzie miał tyle, co ten zamiatający podłogę w jego fabryce, to czy on nie zacznie szukać pracy zamiatacza, bo łatwiejsza? Po co się wysilać za tyle samo.
  A jego syn patrząc na to czy zdecyduje się podejmować naukę w zawodówce, zdobywać kwalifikacje widząc, że wystarczy się nauczyć zamiatać i tyle samo kasy.
  Więc tym trochę więcej zarabiającym chyba też trzeba by podnieść, a potem następnym...

  Ja mówię, że praca każdego ma być tak płatna, ile chcą za nią zapłacić konsumenci, czyli ci, którzy kupują rzeczy w których są zawarte efekty tej pracy.
  Do tego jest potrzebna gospodarka wolnorynkowa, gdzie nikt - ani Ty, ani związki, ani rząd nie będą miały możliwości ustalać kto ma ile zarabiać. Musi działać popyt-podaż i wolna konkurencja.
 • @imran 14:42:47
  Tu chodzi o tendencję, aby coś "dziubnąć" tym nieprzyzwoicie bogatym, którzy nawet tego prawie nie odczuliby, by następnie to coś proporcjonalnie, w/g może jakiegoś przelicznika "dołożyć" tym, którzy mają wręcz skandalicznie zaniżone pensje, zupełnie nieadekwatne do wykonywanej pracy - aby wszystkie te grupy zawodowe powymieniać z imienia, zajęłoby to bardzo wiele miejsca, bo lista jest ta jest obrzydzająco długa. I nie byłaby to jakaś kradzież jednym, a obdarowywanie innych, ale kierunek w stronę przywracania normalności. Gdzie to jest napisane, że praca na przykład kasjerek w hipermarketach ma być taka niska?!! Który kretyn ustala tak niskie dla nich wynagrodzenie?!! Osobnik z psyhiatryka?! Przecież to wyzysk w biały dzień!! Przecież to jedna z najcięższych prac! Dlaczego np. prezesi, właściciele różnej maści firm, ogólnie, cała masa świetnie zarabiających, o parlamentarzystach nawet nie wspominając - dla siebie ustala istne krocie, a innym płaci tyle, że wystarcza im z ledwością na jedzenie!! Kasjerki, to tylko przykład, jeden z dziesiątków!! Czy te porąbane stawki zapisane są w jakiejś złotej księdze, czy też człowiek rozumny je ustala! Przez takich durni, którzy patrzą tylko własnego tyłka, którym już brakuje kieszeni, aby upchać kolejne pieniądze - kompletnie gdzieś mają Polskę, jej obywateli, całą gospodarkę!! To przez tych durni rozszerza się kryzys, bo przez nich, ich śmierdzący egoizm, większość kupuje jedynie chleb i ziemniaki, a gdyby mieli choć nieco wyższe pensje, to zamiast np. miotełkę, kupiliby sobie odkurzacz, zamiast hulajnogi - rower, zamiast chodzić piechotą - chociażby bilet autobusowy.
 • @Jantar22 20:48:44
  Przepraszam: piszę zawsze od ręki, dlatego wkrada się w moich tekstach sporo błędów i trochę chaosu. Oczywiście "płaca kasjerek", a nie "praca".
 • @Jantar22 20:48:44
  Chcę właśnie zwrócić twoją uwagę na to, że jeżeli płace nie kształtują się na wolnym rynku, lecz przez kogoś ustalane to zawsze powstanie spór, czy są za wysokie czy za niskie.
  Ty możesz mówić, że to skandal iż taki parlamentarzysta zarabia tyle, że trzeba by mu parę tysięcy zabrać, ja powiem; że taki parlamentarzysta powinien mieć stawkę ujemną, bo jego działalność jest szkodliwa i przynosi gospodarce straty, a z kolei jeden z drugim polityk powie, że to są psie grosze, że należy im o połowę podwyższyć.
  Pewnie kasjerki zarabiają za mało, ale skąd ja mogę wiedzieć czy to ciężka czy lekka praca skoro na kasie nie pracowałem.
  W porównaniu z moją to pewnie bardzo lekka. Ale na pewno dla jednego będzie lekka dla innego ciężka. Wszystko jest względne.

  Natomiast jedno jest pewne; jeżeli o płacach, oraz warunkach zatrudniania nie decyduje nikt tylko są one kształtowane w wyniku dobrowolnych porozumień, przy czym państwo, sądy, policja gwarantują ich dotrzymanie oraz nie ma żadnego ograniczania dostępu do danych zawodów (licencje, pozwolenia, opłaty rejestracyjne, koncesje...), to ustali się pewna wysokość płacy za dany rodzaj pracy. Ta wysokość gwarantuje, że wszyscy (w przybliżeniu) chcący na takich warunkach tą pracę przyjąć ją dostaną, a wszyscy pracodawcy za taką cenę taką pracę nabędą.

  Więc, jeżeli płaca kasjerek zostałaby na takim poziomie ustalona przez rynek, to jest oczywistym, że każde jej sztuczne zwiększenie będzie prowadziło do zwiększenia ilości chętnych na tą pracę, jak również zmniejszenie ilości miejsc pracy - zastępowanie jej automatami, lub zatrudnianie droższych lecz wydajniejszych pracowników.
  Z kolei ci wydajniejsi przechodziliby z innych miejsc, gdzie powstałby ich niedobór. Ci mniej wydajni pracujący do tej pory przy kasach nie mogliby ich zastąpić, więc zostaliby bez pracy...
  To by przyniosło dla gospodarki szkody a nie pożytek, nie mówiąc już o tych zwolnionych.

  Prawdziwym problemem jest natomiast nie tylko to że ktoś źle ustalił stawki tylko to, że kasjerka uważająca, iż za mało zarabia i za ciężko pracuje nie może;
  -odejść i otworzyć dajmy na to; kancelarii porad prawnych, biura notarialnego itp. bo nie ma odpowiednich papierków, bo państwo jej zabrania
  -otworzyć powiedzmy sprzedaży kiełbasek na ulicy, bo opłaty, sanepid, podatki ZUS... przez pierwszy okres ją zjedzą, bo państwo jej zabrania
  -wejść na rynek z jakimiś nowymi usługami, produktami ..., bo nie ma na nie popytu jako że państwo zabiera ludziom większość pieniędzy w podatkach i najzwyczajniej je marnotrawi, a te pieniądze u ludzi mogły by być na nowe potrzeby przeznaczone
  - nie może na równych zasadach konkurować z tymi, którzy dzięki "wejściom", znajomościom uzyskali specjalne przywileje, kredyty dofinansowanie, dopłaty...
  - i tak dalej ... można by długo wymieniać

  Jest tak źle i coraz gorzej, bo większość ludzi rozumuje tak jak Ty;
  - durnie, oszuści, złodzieje ustalają bandyckie stawki, przepisy, dla swoich... trzeba więc to ukrócić i ustalić wszystko inaczej; lepiej sprawiedliwiej dla dobra ubogich a nie bogaczy.
  A niewielu jest niestety takich, którzy sprzeciwiają się temu żeby ktokolwiek ustalał cokolwiek, którzy uważają, że najlepiej ustali to wolny rynek - pod warunkiem, że będzie to rynek wolny a nie zniewolony przepisami, podatkami, opłatami, regulacjami..., że państwo będzie się zajmować ochroną wolności wszystkich a nie dawaniem przywilejów wybranym grupom.

  W rezultacie te dobre intencje spotykają się z twardą rzeczywistością, w której i tak silniejsi są w stanie załatwić sobie korzystniejsze przywileje a biedni, słabi zostają na lodzie. Państwo uzależnia ich od siebie dając zasiłki, obietnice pieniędzy których nie ma i inne ochłapy, podczas gdy z drugiej strony rąbie ich na każdym kroku.
  Jeżeli tylko urzędnik będzie mógł o czymś zdecydować, to bądź pewny, że zdecyduje zgodnie z wolą ludzi wpływowych, mogących się odwdzięczyć, a nie w interesie uczciwych i ciężko pracujących. Tylko odbierając urzędnikowi władzę można tym ludziom pomóc.

  I tego chcę ja, tego chce antares i inni zwolennicy wolnego rynku. Nikt nie chce dla biednych i słabych źle, tylko niektórzy nie rozumieją co pewne decyzje i wybory na prawdę oznaczają, jakie będą ich długofalowe skutku.
 • @imran 22:23:23
  Podziwiam i Metgerweina i Ciebie za wytrwałość ale zwracam uwagę że trafiliście na ścianę. Solidny beton szklisty. Nic mądrego wnieść nie potrafi a tylko mu po głowie ZZ, BHP, Kodeks Pracy, stałe umowy itp. draństwa. Na takich Jantarów lekarstwem jest roczny pobyt w Korei Północnej. Jakby zaczął kozom trawę podjadać - może i przyszedłby do rozumu. Ale pewny nie jestem. To groźny typ. Bolszewicki. Wlezie ci do domu zeżre szynkę z lodówki, potem narżnie na to co pozostało i pójdzie niszczyć dalej. Bolszewik ma jeden scenariusz.
 • @antares 22:52:42
  On akurat jest bardziej ofiarą bolszewickiej propagandy niż konstruktorem bolszewickiej rzeczywistości. Zanim kogoś skreślę, próbuję tłumaczyć, bo takie myślenie pcha tych ludzi (a przy okazji nas wszystkich) w ICH łapy. Z TVN czy GW się tego nie dowie, a wszedł tu, więc miał szansę się dowiedzieć. Ale faktycznie moje nadzieje, że zrozumie, się wyczerpują.
 • @antares 22:52:42
  A mnie się Jantar podoba. Jest zaangażowany, nie jest taką ciemną masą, której wszystko jedno. Że idzie w zupełnie złym kierunku, to prawda, ale z drugiej strony zauważa słusznie, że coś tu jest nie tak z tą naszą rzeczywistością.
  Media mu wmówiły, że to jest właśnie kapitalizm i wolny rynek, więc patrzy na nas jak na wariatów, że właśnie czegoś takiego bronimy. Nie rozumie, jak daleko obecny ustrój jest od wolnego rynku oddalony. Nie zauważa, że te problemy, które krytykuje powstają nie tam gdzie wolny rynek działa, tylko właśnie tam, gdzie jest ograniczany.

  Ale ja wolę takich Jantarów niż tą całą ciemną masę, która przytakuje i ze wszystkim się zgadza, niby wszystko rozumie, a w duchu myśli tak jak on.
 • @imran 09:16:32
  Cieszy mnie, że przynajmniej ty jeszcze mnie nie obrażasz. Taki np. biedny antares jeszcze nie wie, że jestem bardzo odporny, i że nie jest w stanie mnie złamać ani swoim mi ubliżaniem, obrażaniem, wyzywaniem, ani niczym innym, choćby się wciekł! Myślał, że będzie mnie niszczył, a otrzymał kilkakrotnie solidną kontrę, której się nie spodziewał, której nie może przetrawić. Przyzwyczai się (jeśli oczywiście będzie mi się chciało na ten blog zaglądać) To ja mogę napisać, że trafiłem na beton, na tępy umysł, który nie rozumie najprostszej rzeczy pod słońcem: że aby coś, czy to jakiś przedmiot, czy to jakąś usługę, sprzedać - ktoś z drugiej strony musi ją kupić, wydać pieniądze, zapłacić!!! Jeżeli więc ludzie - a jest to połowa narodu co najmniej - mają bardzo niskie pensje, pozwalające jedynie ledwo na przetrwanie, na zakup jedynie podstawowych rzeczy: to po pewnym czasie następuje załamanie gospodarki, zastój, kryzys, czy jak to by nie nazwać. Towary leżą na półkach, a naród je ogląda! Chętnie by je zakupił, ale sprowadzony został do roli niewolnika, a niewolnikowi wiele przecież nie trzeba!! Pracodawcy nie pojmują, że swoim sknerostwem i pazernością doprowadzają gospodarkę stopniowo do ruiny!! Dlaczego firma, mająca dajmy na to duże dochody, duży zysk - prawie nigdy nie dzieli się nim z załogami, z pracownikami, oczywiście, że nie "po równo", ale choćby w niewielkim bodaj stopniu?! Dlaczego obławia się nim jedynie zarząd, dyrekcja, co niektórzy kierownicy, itd., a reszta dostaje co najwyżej jak pies resztki ze stołu, a najczęściej wielki "g"!!! Ten zysk wziął się z powietrza, czy też wpływ na niego miała również załoga, od sprzątaczki poczynając!!! Wszystko to co piszę, i z czego się śmiejecie - być może wkrótce na własnej skórze odczujecie, gdyż nie będzie ludzi stać na zakup dosłownie niczego, a przez to wasze zyski będą bliskie zeru!! I co wam pozostanie: jedynie zwinięcie żagli!! Nie rozumiecie najprostszych rzeczy!!
 • @Jantar22 11:37:47
  Podam przykład z włókiennictwa, bo to jakby moja branża.
  Właściciel kupuje 10 krosien. zatrudnia 4 tkaczki 2 mechaników, sprzątaczkę, księgową, 2 handlowców. razem 10 osób.
  średnio zarabiają po 2000zł.
  Gdyby te 10 osób posadzić przy ręcznym krośnie, to przez godzinę każda mogła by przy dużej wprawie wyprodukować 0,2m tkaniny.
  Powiedzmy, że zysk z 1m to 1zł ( po odliczeniu surowców, innych kosztów oprócz płac) czyli miesięcznie 1 osoba produkując przez 150h 30m tkaniny przyniosłaby firmie zysk 30zł.

  Powiesz, że 2000 brutto to małe pieniądze za taką ciężką pracę, ale to jednak więcej niż 30zł, które można wypracować bez użycia nowoczesnych krosien.

  1 krosno kosztuje ok. 100tys PLN. Można na nim wyprodukować ok 160m na zmianę, czyli 1 tkacz wyprodukuje miesięcznie 4000m z każdego krosna. takiej samej tkaniny. czyli przyniesie 4000pln zysku. Licząc, że produkcja idzie na 2 zmiany to jest 8000pln z jednego krosna. Jest 10 pracowników i 10 krosien więc liczmy, że z tych 8000pln 2000 dla pracownika 6000 dla właściciela. Z 10 krosien ma więc 60 000pln.

  Z kolei kapitał włożony to 1 milion pln. Ma więc ok 700 tys rocznie, a kapitał włożony to 1 000 000pln. Niby dobra inwestycja, ale jeszcze cała reszta fabryki, prąd budynki, samochody...

  Ale piszę to po to, żebyś sobie porównał pewne liczby;
  2000pln - 30pln Pensja stosując maszyny i nie stosując.
  2000pln - 60 000 pln pensja pracownika/ zarobek właściciela
  0 pln - 1mln pln wkład kapitału pracownika / właściciela

  Jak na podstawie tych liczb ocenisz czy pracownik zarabia za mało, za dużo, czy w sam raz. Jak ocenisz czy właściciel go wykorzystuje czy nie?

  Ja nie potrafię, dlatego chciałbym to zostawić rynkowi, który wyceni zapłatę za pracę, za kapitał, za przedsiębiorczość...

  Zauważ, że nie mając tych liczb na początku powiedziałbyś bez wahania, że to wyzysk płacić 2000 kiedy samemu się zarabia 60 000.

  Kiedy porównasz jaki dochód daje kapitał, a jaki praca, to stwierdzisz, że prawdziwy wyzysk odbywa się nie tu gdzie patrzysz, lecz w systemie bankowym.
  Banki kreują pieniądze i pobierają od nich odsetki. Wykreowanie pieniędzy to to samo, co zabranie ich wszystkim ludziom, całemu społeczeństwu. Gdyby banki pożyczały tylko pieniądze zaoszczędzone przez ludzi i w nich złożone, to za ten kapitał odsetki otrzymywaliby ci, którzy go zaoszczędzili. a tak dostaje bank.
  To jest właśnie wyzysk, a nie płacenie 2000pln za pracę wartą 30pln.
 • @imran 14:34:48
  Zaskoczę cię totalnie: 2000 złotych netto, to pensja bardzo często wręcz nieosiągalna dla co najmniej połowy ogółem zatrudnionych! To kwota w sumie mała, ale wielu z pocałowaniem ręki pracowałoby za tą kwotę!!! Kasjerki, magazynierzy operujący wózkami widłowymi, dziesiątki tysięcy osób produkcyjnych, portierzy, pielęgniarki, często nauczyciele, i długo by jeszcze wymieniać, nie mówiąc już o emerytach - nie mają bardzo często nawet 1500 złotych!! A co z milionami bezrobotnych w tym kraju?!! Jakie oni mają dochody?!!
  I mam prościutkie pytanie: skoro pracodawca ma tak ciężko, jest tak strasznie biedny i obciążony, to w jaki sposób wcześniej doszedł on do tego 1 000 000 złotych, który zainwestował?!!
 • @antares 22:52:42
  W wielu dziedzinach daleko nam nawet do Korei płn., do Wietnamu! Nie potrzeba Korei, aby zobaczyć ludzi głodnych, w totalnej biedzie, wyrzuconych na margines - wystarczy odwiedzić Polskę. Pobyt w Korei przydałby się bardzo tobie - nauczyliby cię tam szacunku dla ludzi.
 • @Jantar22 15:26:20
  A Ty jak myślisz, skąd się ten milion wziął? Bo najczęsciej jest właśnie z banku.

  Kapitalista, którego tak nienawidzisz, zanim dojdzie do tego swojego zysku 10 czy 60 tysięcy, przez kilka lat nie dojada, nie dosypia i... drży, czy dobrze zinwestował, czy zachcianki klientów się nie zmienią, czy go pracownicy nie okradną.

  Zapytaj właściciela sklepu na swoim osiedlu, kiedy ostatnio był z rodziną na wczasach.
 • @antares 22:52:42
  antares: mam tu coś specjalnie dla ciebie - coś o Wietnamie, z którego zapewne też drwisz... Przeczytaj sobie dokładnie i przylep na czole:

  BEZ FORMY

  Silny, odważny, jak byk ze stali:
  jednym kopniakiem rywala zwalił!
  Biedny socjalizm.

  Niesamowicie cudowną akcją,
  co było wówczas wielką atrakcją!

  *

  Dzisiaj po ringu już tak nie hasa,
  a nawet widać, że ciut przygasa...
  Dawna bojowość z niego wywiała,
  a i odwaga gdzieś uleciała...

  Odwołał walkę z bokserem z Kuby,
  zaś do Wietnamu wysłał list długi:

  "Że złapał kryzys, że nie trenuje,
  że źle się czuje i wymiotuje.

  Że ma gorączkę, że w łóżku leży,
  że mu na zdrowiu teraz zależy.

  Że wciąż go czyści, do WC goni,
  i w prawym uchu ciągle mu dzwoni.

  Że strasznie ciężko mu się oddycha,
  a na dodatek jeszcze utyka.

  Że mu z wszystkiego rozrywa mózg,
  i się obawia, czy to nie guz!?

  Że w takiej formie nie miałby szans -
  po pierwszym ciosie pewnie by padł!

  Że stoczyć walkę lekarz zabrania,
  i przeciwnika bardzo przeprasza.

  Że przez dzień cały je tylko ryż."

  Nie wiem jak przyjmą w Hanoi list...


  J.Jantarski
 • @Metzgerwein 16:06:12
  Mylisz się - nie nienawidzę kapitalistów, ale wyzysku i niesprawiedliwości społecznej!!! Znam ich dobrze - jedna hiena zatrudnia całkowicie na czarno kobietę od lat - oszukuje i ją, i państwo, druga hiena zatrudniła w swoim sklepiku koleżanki ze wsi, a przez to kopnęła w tyłek osoby wcześniej u niej zatrudnione, ostatnio kupiłem u niej całkowicie zgnite ziemniaki. Pierwsza wyjechała na wczasy do Turcji, a w tym czasie "posadziła" w niej swoją córeczkę której się nie chciało wyjeżdżać ze "starymi". W drugim sklepiku właściciel również był na wczasach, jego tatuś siedzi na zapleczu, pierdzi w stołek, i podpatruje przez zainstalowane w każdym rogu kamerki swoje pracownice. Wkrótce otwiera kolejny sklepik na innym osiedlu i zapełnia go swoimi znajomymi. "Pracownicy go okradną" - typowy tekst pracodawcy!! A może to pracodawca okradnie pracowników?!!
 • @Jantar22 15:26:20
  Pisałem o 2000brutto więc wszystko się zgadza.

  Skąd on do miliona doszedł nie wiem. Każdy inaczej. Ważne jest natomiast, żeby każdy dostawał adekwatną część końcowego efektu - czyli tego co zapłacą konsumenci, do swojego wkładu w ten efekt.

  Pracownik - za swoją pracę
  wkładający kapitał - oprocentowanie za odłożenie tego kapitału
  przedsiębiorca- za ryzyko jakie podejmuje (ryzyko straty) oraz za prawidłowe planowanie, przewidywanie...
  właściciel surowców ziemi - za ich sprzedaż

  Na wolnym rynku podział tego efektu ustala się na podstawie ilości oferujących dany czynnik produkcji oraz zapotrzebowania na ten czynnik. Na podstawie szeregu dobrowolnych umów ustalą się odpowiednie proporcje.

  Ale jeżeli uważasz, że lepiej jest tak jak teraz, żeby to ktoś odgórnie oceniał - pod warunkiem, że to będziesz ty, lub ktoś o podobnej wrażliwości, no to podaję ci pełne informacje które trzeba wziąć pod uwagę dokonując takich ustaleń.

  Ważniejsze jest nie to jak on wszedł w posiadanie kapitału, lecz skąd się ten kapitał bierze.
  On się bierze z tego, że ludzie pewną część efektów swojej pracy przeznaczają nie na konsumpcję bieżącą lecz na oszczędzanie. Kapitalista może wtedy od nich ten kapitał pożyczyć płacąc im za to. To oni są wtedy kapitalistami, bo do nich trafiają zyski z kapitału.
  Ale w obecnym systemie, jak zwracałem już uwagę rząd i banki tworzą dodatkowe pieniądze pożyczając je temu kapitaliście, a on za nie odbiera od ludzi dobra przez nich wytworzone. Odbywa się kradzież zysków z kapitału.
  A rząd i banki dysponując tym kapitałem mogą przekazywać go do wybrańców- znajomych biznesowi powiązanemu z rządem...

  Wielu uczciwych przedsiębiorców nie mając takich dojść a starając się zgromadzić samemu ten kapitał, rozwijać powoli swój biznes poddanych jest tej nieuczciwej konkurencji tych, mających ów kapitał taniej i prościej.

  Jeżeli Ty chciałbyś być takim "bogiem", który decyduje ile kto powinien dostawać, to zwracam uwagę na pewne błędy w rozumowaniu, które już na wstępie popełniasz;

  - pisząc np. o tych kasjerkach w hipermarketach widzisz to, że one mało zarabiają. Ale nie zauważasz już innych rzeczy - np. tego, że te hipermarkety dostają specjalne warunki podatkowe, przez co dyktują niższe ceny niż może to zrobić konkurencja, a to znowu powoduje jej upadek i zwalnianie tam pracowników albo niskie ich płace.
  Nie zauważasz również tego, że dzięki tym niskim cenom mogą dyktować lepsze warunki u swoich dostawców, co jeszcze eliminuje konkurencję i powoduje zwalnianie pracowników.

  Gdyby te hipermarkety nie miały specjalnych warunków podatkowych, specjalnych warunków pozyskania kapitału itd... to być może mniejsze sklepiki mogłyby konkurować, a to z kolei dawałoby tym kasjerkom możliwość zmiany pracodawcy.

  Twój przymus wyższych płac dla kasjerek mógłby dać jedynie taki efekt, że wprowadzono by bardziej zaawansowane systemy, bardziej zautomatyzowane kasy, częściowo samoobsługowe (co już jest testowane) i zatrudnienie mniejszej ilości bardziej sprawnych, wykwalifikowanych pracowników.
  Czyli mogło by się tak stać, iż pomógłbyś tym, co i tak są sobie w stanie poradzić, a ci najmniej sprawni zostaliby bezrobotnymi.

  Niełatwo być "wszechmogącym" można narobić bigosu.
 • @imran 17:01:21
  Krótko mówiąc: tłumaczysz i usprawiedliwiasz draństwo!!
  A ja ci krótko odpowiadam: to, co jest teraz - w prostej linii doprowadzi do całkowitego krachu, do niepokojów społecznych, do dramatu, a ty widocznie zgadzasz się na podział na panów i niewolników. Ja nie.
 • @Jantar22 17:48:09
  Ja też się nie zgadzam z tym co jest. Tyle, że ty chcesz nie zmieniać systemu tylko wymusić podejmowanie innych decyzji, a ja chcę by ten system się zmienił.
  Krótko mówiąc, ja chcę zagwarantować to, o co nam chodzi indywidualnymi decyzjami, działaniami setek, tysięcy, milionów ludzi, a ty wymusić to na jakimś decydencie.
  To co ja chcę jest o tyle lepsze i skuteczniejsze, że setek, tysięcy, milionów nie można przekupić, a decydenta tak. I nawet jest to pewne przez kogo będzie on skorumpowany - dla ułatwienia dodam, że nie będą to biedni.
 • @Jantar22 16:37:46
  Nikt cię Jantarski nie zmusi abyś kupował w danym kiosku,czy markecie. Raz cię oszuka więc idź do drugiego. Proste. Czy te obserwowane ekspedientki mają obowiązek pracować u tego właściciela sklepu? Nie mają, więc niech idą pracować w inne miejsce, lub same założą sklep. Czym się różni sprawiedliwość od "sprawiedliwości społecznej"?

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031