Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1938 postów 2 komentarze

Blog Janusza Korwin-Mikke

Janusz Korwin-Mikke - Blog Janusza Korwin-Mikke

Bynajmniej nie austriackie gadanie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

P.Marka Skousena poznałem w Londynie, w Instytucie Spraw Gospodarczych (IEA) – i dopiero czytając Jego książkę (wydaną przez niezmordowanego Janka Fijora) dowiedziałem się, że jest Amerykaninem.

 P.Marka Skousenapoznałem w Londynie, w Instytucie Spraw Gospodarczych (IEA) – i dopiero czytając Jego książkę (wydaną przez niezmordowanego Janka Fijora) dowiedziałem się, że jest Amerykaninem. Teraz wiem, dlaczego tak łatwo było mi Go zrozumieć: Anglików powinno się koniecznie nauczyć mówić poprawną, prostą angielszczyzną. 

Czytałem tylko jedno Jego opracowanie: „Vienna and Chicago: Friends or Foes? A Tale of Two Schools of Free-Market Economics (Capital Press, 2005; FoF - „Friend or Foe” to nazwa wynalezionego podczas II wojny światowej aparatu pozwalającego lotnikom odróżniać własne samoloty od obcych) – trochę w stylu recenzowanej wczoraj książki p.Jezusa De Soto. Natomiast „AUSTRIACKA SZKOŁA EKONOMII dla Inwestorów” - bo o niej mowa – napisana jest językiem  absolutnie przystępnym. To książka dla praktyków – a nie dla teoretyków. Jej przeczytanie umożliwi natomiast profanowi zrozumienie, o czym mówią teoretycy. 
P.prof.Skousen opisuje najważniejsze figury austriackiej szkoły gospodarczej: Ludwik von Mises, Karol Menger, Eugeniusz von Böhm-Bawerk, Fryderyk von Wieser, Fryderyk von Hayek, Józef Alojzy Schumpeter(którego – podobnie jak Oskara Morgensterna - ja bym na pewno do „szkoły austriackiej” nie zaliczył!!), Izrael Kirzner – i wreszcie Maurycy Rothbard. Jednocześnie pokazuje w sposób jasny, dlaczego znajomość myśli tych geniuszy pozwala inwestorowi lepiej zrozumieć procesy gospodarcze – i w konsekwencji odnieść sukces finansowy. 
Konkretny drobny przykład: kto śledził inflacyjną politykę FED – i rozumiał jej skutki - ten wykupywał, jak Autor, srebrne monety 10- i 25-centowe... i zarobił! Srebro w nich zawarte było cenniejsze od nominalnej wartości monet. 
----------------
Książkę Marka Skousena - Austriacka szkoła ekonomii dla inwestorów wydaną przez Fijorr Publishingmożna kupić oczywiście w mojej księgarni ksiegarnia.korwin-mikke.pl, gdzie znajdziecie Państwo i inne pozycje traktujące o ekonomii i nie tylko np: 

Dominik Armentano - Walka z monopolem czy konkurencją,

Maurycy Rothbard - Złoto, banki, ludzie - krótka historia pieniądza oraz Tajniki bankowości,

Fryderyk Bastiat- Co widać i czego nie widać oraz Dzieła zebrane

Jezus de Soto - Szkoła austriacka - ład rynkowy, wolna wymiana i przedsiębiorczość,

Russel Kirk - Przyszłość konserwatyzmu

Miłośnikom historii polecam dwie b.ciekawe książki p. Janusza Choińskiego - Europa 1933-1939, zaczarowane koło zaprzeczeń oraz Sojusz Piłsudski-Hitler, a także Tadeusza Płużańskiego - Bestie

No i oczywiście kilka moich pozycji: Niebezpieczne ubezpieczenia, Vademecum ojca, Rusofoby w odwrocie, wywiad-rzeka Wolnościowiec z misją i ostatnie egzemplarze archiwalnego zbioru artykułów pt. U progu wolności.
A dla Pań Leksykon prawdziwej kobiety - Barbary Buonafiori.
A tu parę dni temu zamieściłem recenzję kolejnego bestselera o demokracji - Hansa-Hermana Hoppego - Demokracja - Bóg, który zawiódł, wydanej również przez Fijorr Publishing. 

KOMENTARZE

 • @bob marlej 03:20:36
  My czytamy Biblię idioto. Jest mądrzejsza i w dodatku święta, o ile rozumiesz co to znaczy.
 • @bob marlej 03:20:36
  Bob - jesteś niegłupi i w sumie po właściwej stronie - też możesz więcej przemawiać do czerwonych niż reklamować swój blog tam , gdzie znajdziesz więcej czytających czyli pod notatkami JKM . Skoro już idziesz na łatwiznę i robisz to co zarzucasz JKM - przynajmniej nie obrażaj swoich potencjalnych "pacjentów"
 • @bob marlej 03:20:36
  pajacu ciekawe czy jesteś przemądrzały tylko ukryty w swojej szczurzej norze , a może chcesz podyskutować osobiście ?
 • @bob marlej 07:29:26
  Bardzo dobrze powiedziane, interpretacja jest parszywa. Biblia była nie przez przypadek tłumaczona tak by być fałszywa. Oczywiście są, rzeczy, których się nie interpretuje, mowa ty o naszej konstytcji i prawie. Wmawia się nam, że prawo i konstytucje Polską można różnie interpretować i przez to są luki prawne i uniewinnienia złodziei i bandytów. Ja się z tym nie zgadzam, tutaj przykład, jeśli ktos kogoś zabije to niemoże sie wykręcać tym, że morderstwo nie jest morderstwem gdy kogoś zepchnie się z 10 piętra. W takim razie dlaczego nikt w taki sposób się nie wykręca a w prawie nie jest zapisane, że to i to jest morderstwem ? Ponieważ sprawy morderst itp. są odbierane inaczj psychologicznie przez ludzi. W takim razie jesli ktoś jest debilem bądź robi to dla własnej kożyści (w większości to drugie ) to jesli dana osoba, interpretuje tu dajemy konstytucje Polską, jeśli jest to głupie tłumaczenie dla jej kożyści to bierze się kilka osób i oni to tłumaczą na prosty ich rozum. Tak jest w Hameryce, ich łąwa przysięgły jest po to by to kilka osób decydowało, czy dany czyn jest dla nich przestępstwem. Wszystko można interpretować na swój sposób więc jedna osoba nie powinna mieć prawa decydować co jest czym a wiele osób.
 • Polacy rozumieją lepiej Amerykanów niż Anglików głównie dlatego,
  że uczą się angielskiego z hollywoodzkich filmów i seriali. Gdyby się uczyli z angielskich, to by nie rozumieli Amerykanów.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031