Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1938 postów 2 komentarze

Blog Janusza Korwin-Mikke

Janusz Korwin-Mikke - Blog Janusza Korwin-Mikke

Adam Heydel - "DZIEŁA ZEBRANE" t. I i II

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Instytut Ludwika von Misesa wykonał 2/3 ogromnej pracy: wydał dwa tomy "Dzieł Zebranych" śp.Adama Heydla. A ja własnie o nim przed tygodniem pisałem:

14 marca minęła rocznica rozstrzelania w Oświęcimiu śp.prof.Adama Zdzisława Heydla. Adam Heydel był, podobnie jak śp.Roman Rybarski i śp.Edward Taylor, zwolennikiem całkowitego (w przypadku Rybarskiego: prawie całkowitego...) liberalizmu gospodarczego , podobnie jak Oni należał do narodowców (był nawet Prezesem Klubu Narodowego w Krakowie) – i podobnie jak Oni był prześladowany przez Czerwoną Hołotę, która objęła w Polsce rządy po 1926 roku. Najazdu na Polskę następnej fali socjalistów, tym razem niemieckich, nie przeżył. Co prawda Jego krewny, śp.płk. Von Heydel, proponował Mu uwolnienie, jeśli podpisze Volkslistę – jednak odmówił. Odmówił nawet podpisania oświadczenia (skądinąd przecież prawdziwego; więc ja bym podpisał...) że „pochodzi z rodziny niemieckiej”. Oświadczył na to: „Niestety, nie mogę tego zrobić, gdyż nic mnie nie łączy z narodem niemieckim”.

I zginął.

Ciekawe, czy przeżyłby – gdyby dożył - najazd trzeciej fali postępowców spod znaku Józefa Stalina? Sądzę, że miałby kłopoty. Jego ojciec zresztą za Lenina zapoznał się ze słynnym więzieniem na Butyrkach (...)

Ciężkie to były czasy.

Co jest istotne przy ocenie tamtego okresu, to to, że procesy etatystyczne, anty-liberalne, zachodziły niezależnie od ustroju. Jak carat sprzeciwiał się etatyzmowi – to go obalono. Gdy bolszewizm rozpoczął NEP – obalono bolszewików i wprowadzono gospodarkę socjalistyczna. Gdy w 1924 roku w Polsce zaczęto nieśmiałą liberalizację – śp.Józef Piłsudski na czele „sanatorów” przywrócił rządy biurokracji, a potem inni kontynuowali Jego dzieło.

Gdy w Polsce w 1988 p.Mieczysław Wilczek usiłował (z powodzeniem!) zliberalizować gospodarkę – natychmiast Lewica europejska pod sztandarem „Solidarności” przywróciła socjalizm. Konkretnie: euro-socjalizm.

Adam Heydel przeczuwał taką prawidłowość. Uważał, że Polacy są z natury skłonni do etatyzmu. Przynajmniej ci w Warszawie – bo krakowska szkoła ekonomii i szkoła poznańska – były za liberalizmem. W Warszawie natomiast...

Adam Heydel w pracy: „Dążności etatystyczne w Polsce” pisał:

Na zakończenie zaś wesoła wiadomość: „Powstała w Warszawie „Liga walki z etatyzmem”. Na pierwszem posiedzeniu uchwaliła ona zwrócić się do rządu o 50 miljonów zł pożyczki!To wystarczy. Rząd ma w Polsce robić wiele, niemal wszystko. Ma nawet zwalczać etatyzm!

Niestety: Adam Heydel miał całkowitą rację.

Normalny człowiek stwierdziwszy, że nie może kupić kalesonów, zaciera ręce, leci do domu, zatrudnia trzy szwaczki i uruchamia produkcję kalesonów, na czym robi spore pieniądze. Polak natomiast pisze list do gazety domagając się, by rząd zapobiegł tragedii, jaką jest brak kalesonów.

Na tej bierności wyrastają rządy etatystyczne. Państwo opiekuńcze robiące wszystko za ludzi. Nie zawsze dobrze, oczywiście. Śp.Władysławowi Gomułce wkładano w usta słowa: „W dziedzinie koszul przeżywamy jeszcze zastój, ale w kalesonach coś drgnęło!”...

Zapomina się jednak, że ta bierna postawa była ludziom narzucana przez rzady sanacyjne-hitlerowskie-stalinowskie- peerelowskie-unijne... Państwo-Niańka dbało o człowieka – a człowiek tak traktowany zaczyna zachowywac się jak kapryśny bobas.

Tymczasem ani Kongres Liberalno-Demokratyczny, ani Platforma Obuwatelska nie próbowały potraktować ludzi – którzy w 1988 roku spontanicznie chciali działać na wolnym rynku - poważnie. Pod naciskiem Większości wróciły w stare koleiny. 3 miliony zwolenników W@olności wyjechało na emigrację...

...a euro-socjalistyczne rządy z satysfakcją opiekują się resztą!

Jak-że nam brak takich ekonomistów, jak Adam Heydel!

 

KOMENTARZE

 • Spokojnie. Hołota dupokratyczna sama się wykończy.
  Pętla na ich szyjach i katowski miecz na ich karkach jest już przyłożony. Potem będzie już tylko przerażenie w oczach gdy poczują się "opuszczeni". Bo komunizm domaga się ciągłej ofiary. To jest bestia nienasycona. Im dłużej to potrwa, tym tragiczniejszy finał.
 • @Phill 09:59:41
  Gwoli ścisłości - nie dlatego Korwin wykropkowuje demokrację, że ma na myśli (jak niektórzy sądzą) dupokrację. On wykropkowuje właśnie słowo - "demokracja", gdyż właśnie je uznaje za obrzydliwe.
 • Pytanie do JKM o pieniądze
  Czy Pan Korwin Mikke oddał już te 20, 000 zł, które pobrał z konta partii ? http://youtu.be/mMnVw6w4Vnw
 • @Luxtorpeda 00:11:35
  no i ??? Bo nie bardzo rozumiem sens tej głupiej wrzuty ???

  Jeżeli się NIE ROZLICZYŁ, to rozumiem, że władze UPR skierowały sprawę do sądu, a po wyroku (oczywiście pozytywnym, bo się NIE ROZLICZYŁ !!!) do LEGALNEJ EGZEKUCJI KOMORNICZEJ. Czy tak !?

  Możesz powiedzieć, na jakim etapie tego procesu jesteśmy ?

  Bo rozumiem, że JKM nie ma już teraz nic do powiedzenia w UPR i nie jest w stanie blokować tego rodzaju działań ...
 • JKM w radiu Wnet
  25/03/2013 - Janusz Korwin-Mikke w Radiu WNET
  http://www.youtube.com/watch?v=jhXxM40mLMU

  Tematy programu: Globalne ocieplenie właśnie jest - wszędzie leży śnieg, Donald Tusk dostał mniej pieniędzy z Unii Europejskiej bo obrabowano nas z pieniędzy i przekazano na globalne ocieplenie, Bogdan z Katowic - zbyt często dzwoni, przywrócenie ustawy Wilczka o działalności gospodarczej, służby specjalne mogą znów utrudnić start Nowej Prawicy w wyborach, jak my dojdziemy do władzy to 80% polityków trafi do więzień, sytuacja banków na Cyprze, wybory rybnickie - PKW odrzuciła 1000 podpisów przy rejestracji, mity o tym, że w Chinach pracuje się na miskę ryżu, dlaczego monarchie nie przetrwały, wszystkie afery trzeba wykryć, jak JKM będzie senatorem - postawi pod sąd ludzi od globalnego ocieplenia, świńskiej grypy i dziury ozonowej.

  Zapraszam do subskrybowania tego kanału! Od teraz na tym koncie będą regularnie publikowane kolejne wystąpienia radiowe Janusza Korwin-Mikke, Olafa Wojaka, Tomasza Dworzyńskiego i innych prawicowych polityków i komentatorów.
  http://www.youtube.com/user/JKMKNPTV

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031