Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1938 postów 2 komentarze

Blog Janusza Korwin-Mikke

Janusz Korwin-Mikke - Blog Janusza Korwin-Mikke

Henryk Hazlitt - „Ekonomia w jednej lekcji”

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Instytut Ludwika von Misesa wydal też kolejną klasykę. „Ekonomia w jednej lekcji” jest w rzeczywistości „Ekonomią w dziesięciu lekcjach” - ale i tak daje więcej, niż pięć lat studiów na przeciętnej uczelni ekonomicznej.

Nie jest to zresztą trudne – bo na większości uczelni, włącznie z polskimi, uczy się rzeczy fałszywych; wiedza tam otrzymywana jest więc ujemna. Jednak przeczytanie „Ekonomii w jednej lekcji” pozwala każdemu, w miarę inteligentnemu, czytelnikowi rozbić i odrzucić od siebie skorupę XX-wiecznych przesadów.

Bo ekonomia jest prosta i logiczna. Z czego nie wynika, że ludzie postępuja logicznie. Jednak z tego, że nikt nie umie narysować linii idealnie prostej, nie wynika, że twierdzenia geometrii są zbędne lub niejasne!

Nie będę tej książki więcej reklamował. W zasadzie człowiek inteligentny powinien ją rozumieć bez czytania – bo wszystko logicznie wynika z poprzedniego. Jednak te zwały głupoty, jakie nas otaczają i zatruwają nasze mózgi, powodują, że dobrze jest mieć pod ręką środek przeczyszczający i odtrutkę.

Tam jest po prostu źrodło czystej Prawdy.  

KOMENTARZE

 • Już się zaopatrzyłem
  Skorzystałem z "wolnego rynku"
 • @Cezary Bialik 08:21:30
  no i co sądzisz o tej książce ? Bo wszystko co w niej jest napisane ZAPRZECZA temu, co sam mówisz ...
 • @Ranger 00:10:21
  co chciałeś przekazać swoją wypowiedzią ?
 • TUTAJ POCZET WYBITNYCH EKONOMISTÓW POLSKICH. ;-)))
  JKM - wieczny student ( z wielu rozpoczętych fakultetów ukończył tylko filozofię), brydżysta z zawodu, inne źródła utrzymania nieznane. Kilka lat podwieszony pod budżetem, jako naukowiec.
  Michalkiewicz - prawnik, publicysta.
  Stefan Kisielewski - polonista, filozof i kompozytor.

  Żaden nigdy nie pracował w jakimkolwiek przedsiębiorstwie lub w normalnym/typowym biznesie, jeden krótko pracował jako fizyczny za komuny (Michalkiewicz). Dzięki temu wszystko wiedzą o funkcjonowaniu gospodarki ;-))).
  Oczywiście nic nie wiedzą, ale nawet o tym nie wiedzą. Bo skąd, skoro kontakt z praktyką zerowy? :-) Tak to te wesołe misie robią Polakom beztrosko ekonomiczną wodę z mózgu.
  To już nawet ten pomylony, komuszy ideolog Balcerowicz miał jakieś minimalne podstawy. Pewnie dzięki temu wprowadził w życie tylko połowę ich "genialnych" pomysłów. I dzięki temu jeszcze żyjemy, ci co to przeżyli.
 • @vortex 08:34:51
  Szanowny Panie....
  Nie wiem czy to zacietrzewienie, osobista uraz czy cokowiek w ten deseń odbiera Panu rozum? A może go Pan po prostu nie masz.
  Wg tego, co Pan piszę, by mówić o księżycu (takie ciało niebieskie) trzeba na nim być, mówić o stosunkach seksualnych trzeba tę dziedzinę aktywnie uprawiać (sama myśl o niektórych napawa mnie obrzydzeniem), być trenerem jakiejś dyscypliny sportowej trzeba ją wcześniej samemu uprawiać... etc. etc. etc. etc. Temu wszystkiemu przeczy zwykły rozsądek i doświadczenie życiowe.

  A tak w ogóle, to w jakim celu pisze Pan tutaj komentarze, które niczego nie wnoszą do dyskusji? Jakieś poczucie misji, by uświadamiać czytelników, z których oczywiście nikt nie ma na tyle rozumu, by wyrobić sobie własne zdanie? Czyżby mi tu zalatywało pis-owcem albo innym ze zbawiaczy i naprawiaczy świata? Bo to ich styl, oni wszystko wiedzą lepiej i chcą nas wyzwolić z okowów naszej nieporadności. Za nasze zresztą pieniądze.
 • @vortex 08:24:39
  BREDZISZ !!!!

  To są właśnie typowe argumenty DEBILI, którzy nie potrafią LOGICZNIE ROZUMOWAĆ.

  1. Czy mówić o ekonomii mogą tylko ci, którzy prowadzą własną firmę ????
  Skąd takie PORĄBANE i CHORE UMYSŁOWO MYŚLENIE ???

  Czy najlepszy biegacz jest najlepszy, bo najlepiej zna fizjologię mięśni ?

  Czy ekonomia dotyczy tylko pracodawców, a pracowników już nie ?

  2. Ludzie popierający JKM nie popierają go dlatego, że "jest przedsiębiorcą", lecz z wagi na jego POGLĄDY !!!

  To poglądy NIE POWINNY MIEĆ ZWIĄZKU z tym, kim się jest !!!!

  Bo z jakiej racji jako kolejarz mam twierdzić, że 2+2=4, ale już jako szewc inaczej ???

  Przecież mówimy o sprawach OBIEKTYWNYCH !!!

  3. PRZEDSIĘBIORCY.
  Powiem nawet więcej !!! Przedsiębiorcy w większości będą PRZECIWNIKAMI WOLNEGO RYNKU !!!!!

  Rozumiesz to !?!?!?

  Bo Wolny Rynek to PRZEKLEŃSTWO przedsiębiorców !!! Gdyż co prawda jako zbiorowość stają się coraz bardziej efektywni, ale im nie chodzi o to, aby być "bardziej efektywnymi", lecz aby WIĘCEJ ZARABIAĆ
  robiąc JAK NAJMNIEJ !!!!!!!!!!!!!!

  Zwolennikami Wolnego Rynku powinni być:
  - zwykli konsumenci
  - kandydaci na przedsiębiorców
  - przedsiębiorcy nie mogący się przebić na rynku z powodu ochrony starych firm przez państwo (dotacje, regulacje prawne itp.)

  4. Dlatego mam do ciebie pytanie:
  - w czym NIE MAJĄ RACJI JKM i StM ?
  - w czym MA RACJĘ Balcerowicz, a co jest przeciwne do twierdzeń JKM i StM ?
 • @Ultima Thule 08:22:51
  "no i co sądzisz o tej książce ?"
  Nie wiem, bo dopiero ją nabyłem na drodze
  "dobrowolnej wymiany dwóch podmiotów" :)
 • @Cezary Bialik 09:03:13
  no to usiądź teraz wygodnie i posłuchaj:

  książka ta będzie dla ciebie SZOKIEM ...
  Zburzy ona cały twój obłąkany lewacki świat ...

  Dowiesz się z niej krok po kroku wszystkiego, czego już dowiedziałeś się ode mnie ... nie znajdziesz tam ani jednej rzeczy, której ja bym ci już wcześniej nie napisał ...


  Jako uzupełnienie proponuję:

  George Gilder "Bogactwo i Ubóstwo"
  Frederic Bastiat - dzieła wszystkie
 • @Ultima Thule 09:11:12
  Od chyba dwóch lat czytuję tutaj:
  http://mises.pl/
  I patrz dalej wypisuje swoje „bzdury”
 • @Cezary Bialik 09:20:02
  ok, w takim razie przeczytaj Hazlitta i powiedz mi, czy jest tam coś, z czym się nie zgadzasz i dlaczego. Info wyślij w wiadomości do mnie. Wtedy zobaczymy ...
 • @vortex 08:34:51
  Teraz wymień ornitologów, którzy nigdynie fruwali.

  PS. Michalkiewicz importował wina, a Mikke sprzedaje książki.
 • @Metzgerwein 09:45:33
  z ornitologami to świetny przykład !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  A poza tym, to niezrozumiałe jest dla mnie, że niektórzy ludzie zamiast analizować SENS wypowiedzi, zastanawiają się, KTO to powiedział.

  Widać w tym typową SMRÓD KOMUNIZMU, sieroty staliniątka nie mogą zrozumieć, że wyrażenie "2+2=4" jest prawdziwe zarówno, gdy wypowiada je Hitler, jakieś dziecko czy Papież ...

  Jeżeli zdanie ma charakter uniwersalnego twierdzenia, to NIE MA ZNACZENIA, kto mówi !!!

  Co innego, gdy zdanie dotyczy spraw SUBIEKTYWNYCH !!!

  Np. jeżeli zdanie brzmi: "gdy dojdę do władzy, to nie zamorduję nikogo" może mieć różny poziom wiarygodności w zależności od tego, kto je wypowie. Np. jeżeli wypowiedział by je Hitler, to bym tak mu ufał 50/50 ...
  Ale jeżeli to zdanie wypowiedziała by Szymborska, to mój poziom zaufania do tego zdania spadłby do 1%.
 • @vortex 08:34:51
  haa, zazwyczaj jest odwrotnie, dobry trener zazwyczaj nie jest wybitnym sportowcem, dobry reżyser nie będzie dobrym krytykiem ii odwrotnie. Po prostu do wykonywania tych prac potrzebne są rożne cechy.
 • @Cezary Bialik 09:20:02
  Jeśli już porównałeś budżety z 1987 i 1992, to już wiesz, że w 1989 jedni Czerwoni przekazali władzę drugim Czerwonym.

  Pamiętając, jak źle było wtedy i widząc, jak źle jest teraz, dlaczego uważasz, że najlepszym sposobem na poprawę sytuacji będzie przekazanie władzy jeszcze innym czerwonym?
 • Mistrz! Więcej!
  Jw.
 • @Metzgerwein 13:26:27
  Nie i nie zamierzam.
  Jakoś mało mnie obchodzi co się działo ćwierć wieku temu.
  Ale przenież 89 to okres największej wolności gospodarczej w Polsce to o co chodzi?
 • @Ultima Thule 10:22:17
  Dlatego dla precyzji wypowiedzi dobrze jest dokończyć proste sformułowanie jego uzasadnieniem, np. jeśli "Balcerowicz musi odejść", to najlepiej od razu "bo nie jest liberałem". W przeciwnym razie niektórzy wierzą, że z tym jego liberalizmem to wszystko tak naprawdę było.

  Swoją drogą, gdyby był uczciwy, to powinien wyjaśnić, dlaczego nigdy nie wprowdził tego, co tak chętnie opisuje w swoich felietonach, np. "bałem się", chyba że się nadal boi tych, których bał się wówczas. Ale to już zahacza o teorię spiskową, więc mniejsza o niego.

  Również co do poetów, wolałbym pisać o ich dziełach, bo do tego są stworzeni, a nie o ich poglądach politycznych, bo na tym mogą się nie znać. Jest tu taki jeden, który się zna, ale jemu znów się wydaje, że nie ma czytelników:-D
 • @Cezary Bialik 15:56:12
  To nie pisz o "otwieraniu rynku przez ostanie ćwierć wieku", bo tego nie było.

  Jeśli więźniów obozu koncentracyjnego wypuszczono po pół roku na chwilę z baraku na ogrodzony drutem kolczastym teren wokół niego, to też to był ich "okres największej wolności".

  Wracając do gospodarki, wolność gospodarczą wyznacza ciężar opodatkowania, a ten zależny jest od struktury wydatków, która jeśli się nie zmieniła, to nie zmieniły się również wydatki na nie, a więc i podatki, więc wolności jak nie było, tak nie ma.
 • @Metzgerwein 21:10:03
  "Wracając do gospodarki, wolność gospodarczą wyznacza ciężar opodatkowania,"
  Skoro tak to jesteśmy jednym z najbardziej wolnych dospodarczo krajów w Europie.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Government_spending

  Czy napisałem iż otwieramy rynek ćwierć wieku?
  Co najwyżej mogłem napisać, że nadstawiamy d.. w jego imie?
 • @Cezary Bialik 22:34:23
  Nie chcę, abyśmy byli względnie "jednym z najbardziej wolnych" krajów, chcę, abyśmy byli bezwzględnie wolnym krajem wolnych ludzi. Być może suchotnik na tle trupów wygląda na okaz zdrowia, jednak dobrej kondycji i samopoczucia mu to nie zapewnia.

  Jeśli tylko hmm... czujesz się wykorzystywany w imię wolnego rynku, nie powinno to chyba być powodem odrzucenia rynku, tylko tych, którzy Cię wykorzystali.
 • @Metzgerwein 22:55:54
  Jest jeden problem z tym chceniem.
  Trwa już blisko wiek, pomijając pierwszych libertarian. I dalej jest to punkt wyjścia. A może nawet kilka kroków wstecz ze względu na zacementowanie korporacji.
  Nie rozumem czemu zamykanie oczu na rzeczywistość ma pomóc w rozwoju Polski. Do tej pory jakoś się nam nie przysłużyło.
  Oddaliśmy przemysł, banki bo tak nowocześnie i wolnorynkowo.
  Zostali tylko ludzie i ziemia.
  Nawet to teraz opychamy za psi pieniądz. Dlaczego? Bo już się uwolniliśmy od balastu przemysłu i finansów. Zbieramy to co zasieliśmy

  Nie wiem jak można wierzyć ,że „wolny rynek” zaistnieje w innej formie niż to która odpowiada rozdającym karty
 • @Cezary Bialik 23:39:52
  Przed chwilą pisałeś, że wolny rynek był tylko pretekstem, a teraz że oddaliśmy przemysł, "bo tak nowocześnie i wolnorynkowo". Nawet jeśli to sarkazm, nie zrzucaj winy za to ani na wolny rynek, który jak sam pisałeś, jeszcze nie zaistniał, ani na wolnorynkowców, którzy nie chcą pretekstów, tylko właśnie żeby zaistniał.

  Kto zamyka oczy na rzeczywistość? Ja wciąż piszę, że rynku nikt nie uwolnił, więc rzeczywistość jaka jest, widzę.

  Jak zrobić, żeby rynek uwolnić, tego dokładnie nie wiem, ale jeśli ta cała demokracja jest tu tak naprawdę, to pierwsze co możesz zrobić dla rozwoju Polski, to przestać służyć tym, którzy rozdają karty, bo to im właśnie zależy, żebyś był przeciwnikiem wolnego rynku, ponieważ dobrze się czują w regulowanym, czyli takim, jaki jest teraz.

  Jeśli zauważysz to Ty i głosująca większość, może się uwolnimy od zacementowania korporacji.
 • @Metzgerwein 00:14:06
  To żaden sarkazm, tak się po prostu stało. Po co restrukturyzować lepiej sprzedać za złotówkę inwestorowi 'strategicznemu”. To znaczy takiemu którego strategia od początku to likwidacja.
  Teraz już za późno aby powstrzymać tych inwestorów ale można chociaż wymusić na nich płacenie podatków poprzez wprowadzenie obrotowego, bez wyjątków .

  „Jak zrobić, żeby rynek uwolnić, tego dokładnie nie wiem,”
  I jak się domyślam nikt tego nie wie

  Czyli moja kartka wyborczy ma wpływ na korporacje o budżetach większych niż Polska. Dla których zakup i likwidacja dowolnego przemysłu nie stanowi najmniejszego kłopotu, czego doświadczyliśmy.
  Pierwsze co trzeba zrobić dla dobra Polski to wybić ludziom z głowy wolny rynek. A wprowadzić zasady racjonalnego państwa i ułatwić działalność gospodarczą. Aby podmioty o rożnych potencjałach ale nie mające szans na dominację prowadziły swoje biznesy.
 • @Cezary Bialik 05:32:36
  Nie musisz się trudzić z wybijaniem ludziom z głowy wolnego rynku - tam go nie ma. Masz to z głowy:-D

  Owszem, "tak się po prostu stało", ale nie było to "nowocześnie i wolnorynkowo".

  Nie wiem dokładnie, jak obalić ten komunizm, bo nie wiem dokładnie, kto naprawdę rządzi, za to dokładnie wiem, że istnieje tysiące regulacji "dla mojego dobra", których nie chcę, nie potrzebuję, bez których bym się doskonale obszedł, a które kosztują mnie tysiące złotych i które służą interesom rządzących i "lobbujących" ich wielkich korporacji o budżetach większych niż Polska.

  "Aby podmioty o rożnych potencjałach ale nie mające szans na dominację prowadziły swoje biznesy" należy wprowadzić wolny rynek, bo ten, który jest, promuje tych o wielkim potencjale.
 • @Metzgerwein 06:15:47
  Nie dostrzegam jakoś związku między „wolnym rynkiem” a likwidacją bzdurnych przepisów.
 • @Cezary Bialik 07:14:32
  To dostrzeżże.
 • @Cezary Bialik 23:39:52
  "Nie wiem jak można wierzyć ,że „wolny rynek” zaistnieje w innej formie niż to która odpowiada rozdającym karty"

  Ja bym to raczej odwrócił:
  Nie wiem jak można wierzyć ,że „socjalizm” zaistnieje w innej formie niż to która odpowiada rozdającym karty - czyli takiej jaką dziś mamy.

  Trzeba zdać sobie sprawę z podstawego zjawiska: komu służą politycy?
  Socjaliści wierzą, że ludowi. Wolnorynkowcy wiedzą, że temu, komu się bardziej opłaca służyć - taka ludzka natura.
  Interesy ludu i interesy ludzi wpływowych są sprzeczne.

  Tak więc to socjalistyczne i interwencjonistyczne państwa wspomagają korporacje, wielkie interesy i tworzą monopole.
 • @prel 09:36:15
  Jakieś empiryczne dowody na uczciwość urzędników działających w warunkach WR. Tych nie ma.
  Więc może jakieś podstawy do tego przekonania, poza wiarą
 • @Cezary Bialik 10:11:59
  W warunkach WR brak jest urzędników zajmujących się rynkiem, więc nie można znaleźć dowodów na ich uczciwość lub nieuczciwość w zakresie rynku.

  Za to w obecnym ustroju, socjaliźmie, dowodów na nieuczciwość urzędników (często zgodna z prawem) można znaleźć wiele. Skąd więc wiara w to, że będą uczciwi?

  Wynika z tego, że skoro ważniejsze są dla Pana dowody niż wiara, powinien Pan preferować wolny rynek.
 • @prel 11:22:23
  Znaczy nie ma podatków?
  Prawo ustalają komputery czy niewidzialna ręka?
 • @prel 11:22:23
  "Wynika z tego, że skoro ważniejsze są dla Pana dowody niż wiara, powinien Pan preferować wolny rynek."
  Póki co tylko wiara pozwala sądzić ,że WR jest lepszy od aktualnych rozwiązań
 • @Cezary Bialik 11:42:58
  Dobry system podatkowy nie musi i nie powinien mieć wpływu na rynek.
  Prawo ustalają ludzie, bo żeby wolny rynek dobrze funkcjonował potrzebne jest prawo umożliwiające uczciwą konkurencję. Dzisiaj mamy prawo umożliwiające wybranym nieuczciwą konkurencję.
  Ale potrzebne jest prawo w zakresie wymiaru sprawiedliwości, a nie ingerujące w dobrowolną konkurencję.
 • @Cezary Bialik 11:55:34
  To że WR jest lepszy sugeruje logika. Można do tego dojść samodzielnie, ale w dochodzeniu do praw ekonomii można się wspomóc opracowaniami naukowymi, np. ekonomistów szkoły austyjackiej.
  Nie spotkałem się z tak logiczną krytyką ich dzieł ze strony socjalistów, jak ich z obecnym systemem.
 • @prel 12:43:46
  "Dobry system podatkowy nie musi i nie powinien mieć wpływu na rynek."
  Więc proszę o komentarze tych rozwiązań

  http://czaro.nowyekran.pl/post/89796,pytanie-do-wolnorynkowcow
 • @prel 12:49:52
  "To że WR jest lepszy sugeruje logika"
  A wię 50% to jednostki nielogicze.
  2% intelygente bestie
  pozostałe 48% nie ma pojęcia iż istnieje coś takiego jak wolny rynek i żyją
  Ot zagwozdka :)
 • @Cezary Bialik 13:11:13
  Wszyscy posiadają zdolność logicznego myślenia, tylko mało kto z niej korzysta w zakresie systemu gospodarczego. Większość wierzy tzw. ekspertom w TV gadającym w informacjach przed tańcem na lodzie.
  Większość nie wie, bo się nad tym nie zastawia, a nie dlatego, że jest głupia.
 • @Cezary Bialik 13:11:13
  większość ludzi nie ma pojęcia o prawie grawitacji, a mimo to żyją ...

  Ale jeżeli zaprzeczą temu prawo skacząc na główkę, to zginą ...

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031